Makyajlı Peugeot 308 yeni dizel motorlar ile birlikte geliyor

0

Peugeot, makyajlı 308 modelini tanıttı. Geçtiğimiz günlerde sızdırılan fotoğrafın ardından, Peugeot da daha fazla beklemeyerek aracın görüntülerini ve yeni özelliklerini bizlerle paylaştı. Güncel modele göre görsel anlamda çok fazla bir değişiklik olmayan yeni model makyaj operasyonu ile birlikte birkaç yeni özelliğe kavuşmuş.

Aracın ön yüzü genel anlamda korunurken model yeni bir ön ızgaraya kavuşmuş. Önceki modelde kaputun üstünde yer alan Peugeot amblemi de krom ayrıntılara sahip ön ızgaranın ortasına yerleştirilmiş. Aracın ön tamponu da değişirken araç bu bölümde daha geniş hava girişlerine kavuşmuş. Yuvarlak formlu sis farlarının yerini ise kare formlu modeller almış.

Aracın arka bölümünün resmi bir görüntüsü henüz paylaşılmadı ancak sızdırılan görüntüler ışığında konuşursak; aracın arka bölümündeki görsel değişiklik ön bölüme göre daha kısıtlı olarak kalmış. Arka bölümdeki tek değişiklik grafiği değişen stop lambaları ile sınırlı kalmış.

Makyaj ile birlikte araçta görsel bir değişimden çok teknolojik değişiklikler göze çarpıyor. Yeni modelde 3008 modelinden alınan sürüş destek sistemlerine yer verilmiş. Bu sistemlerin arasında Aktif Güvenlik Fren Sistemi ve Aktif Şerit Takip Sistemi gibi 8 farklı güvenlik sistemi yer alıyor. Modelde ayrıca durma fonksiyonuna sahip hız sabitleyici bulunurken, bu özellik sadece otomatik vitesli modellerde kullanılabilecek. Manual şanzımanlı modellerde ise bu özelliğin 30 km/s sürate kadar olan versiyonu bulunacak. Yeni 308, otomatik park yardımcısı Vision 1 sistemine de sahip olacak. Aracın bilgi-eğlence sistemi ise MirrorLink, Android Auto ve Apple CarPlay sistemlerini destekleyen son sürüm i-Cockpit sistemi ile desteklenmiş.

Aracın kaputunun altında ise 3 farklı motor görev yapacak. 180 beygirlik yeni BlueHDi 180 S&S dizel motor 308 GT modeline gücünü verecek. Bu motor ise Japon şanzıman şirketi Aisin ile birlikte geliştirilen 8 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilmiş.  Yeni 308, Peugeot’un geliştirdiği akıt tüketimi ve emisyon kontrolü yapabilen 130 beygirlik BlueHDi S&S motora ev sahipliği yapan ilk otomobil.

Benzin cephesinde ise 130 beygirlik 3 silindirli motor yakıt tüketimi ve emisyonlar konusunda geliştirilmiş. Puretech 130 S&S motor standart olarak 6 ileri manual şanzıman ile birlikte sunulacak.

Yeni 308, Access, Active, Allure, GT Line, GT ve ateşli versiyon GTi olmak üzere altı farklı seviyede sunulacak. Tüm modellerde LED farlar standart olacak.Yeni model ayrıca station wagon gövde tipine de sahip olacak. Fransa’nın Sochaux Fabrikasında üretilmeye başlanan aracın kısa bir zaman sonra piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 

Yazar hakkında

Süleyman Gökberk Baycan

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın