Efsanevi Ferrari 250 GTO, yeniden üretilebilir

0

Günümüzde sadece 39 adet üretilen Ferrari 250 GTO’lardan birine sahip olmak oldukça zor. 1960’ların ortasına damga vurmuş bu modeli satın almak için 10 milyonlarca doları gözden çıkarmak gerekiyor. Ancak Ferrari, bu efsanevi modeli yeniden üretim bandına sokabilir.

Geçtiğimiz hafta Cenevre Otomobil Fuarı’nda gazetecilere konuşan Ferrari patronu Sergio Marchionne, 250 GTO’nun yeniden üretilebileceğini belirtti.

Gelen sorular üzerine, ”Cevabım evet ancak devam niteliğinde bir otomobil olabilir.” diyen Marchionne, ”Jaguar’ın ‘Lightweight’ modelleriyle yaptığı şey akıllıca, ancak 250’yi yeniden icat etmek zor bir iş ve geçmişin ganimetleriyle yaşamak içine girmek için kötü bir alışkanlık. Ama kesinlikle bu konuşuluyor ve umarım önümüzdeki birkaç yıl içinde size bir şey gösterebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Marchionne, sözlerinde Jaguar’ın birkaç yıl önce sınırlı üretime geri döndüğü Lightweight E-Type modelini kastetti. Jaguar daha sonra XKSS ve şimdi D-Tipi için benzer bir yol izliyor. Bir diğer otomobil üreticisi Aston Martin de DB4 GT ile benzer bir yola girmiş durumda. Başkanın yorumlarını dikkate alırsak, Ferrari’nin bu tür bir modeli hayata geçirmeyi düşündüğünü söyleyebiliriz.

Ferrari 250 GTO sahipleri arasında moda ikonu Ralph Lauren, Pink Floyd davulcusu Nick Mason, Wal-Mart şefi Rob Walton ve eski Microsoft başkanı Jon Shirley bulunuyor. Efsanevi model hali hazırda açık arttırmada satılan en pahalı otomobil ünvanına da sahip. 2014 yılında Pebble Beach’te gerçekleştirilen organizasyonda 3851GT seri numaralı 250 GTO, 38 milyon dolara satılarak bu ünvanı Mercedes-Benz W196’dan almıştı.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın