Gelecekteki tüm DS modelleri sadece elektrikli olacak

0

Paris’te kurulan bir Fransız markası olan ve Formula E Şampiyonası’nda boy gösteren DS, geçtiğimiz hafta sonu Hôtel des Invalides’in ev sahipliği yaptığı ePrix araçların elektrikle geleceğe hazırlanması stratejisini ortaya koydu.

DS Automobiles ikinci nesil yeni modellerin hibrit veya elektrikli olmak üzere elektrikli bir versiyona sahip olacağını daha önce açıklamıştı. Markanın CEO’su Yves Bonnefont yapmış olduğu değerlendirmede: “2025 yılı itibariyle her yeni DS modeli sadece elektrikli motorlarla yollara çıkacak. Hedefimiz son derece net. DS elektrikli otomobiller konusunda pazarın lider üreticilerinden biri olacak. Benzinli hibrit aktarma organları ile donatılmış olan ve 300 HP güce sahip olan DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4 modelimizle ilk adımını attığımız stratejimiz, yakında tanıtımını yapacağımız ilk yüzde 100 elektrikli DS modeli ile devam edecek. Paris Otomobil Fuarı’nda görüşürüz!” ifadelerini kullandı.

DS Automobiles en başından itibaren Formula E içerisinde yer alıyordu. Markanın motorsporları departmanı DS PERFORMANCE ekipleri tarafından geliştirilen yeni nesil tek koltuklu DS E-TENSE FE 19, 2018/2019 sezonunda yarışmaya hazırlanırken FIA onaylı tek Fransız araç olması da dikkat çekiyor.

DS Automobiles için gerçek bir test alanı olan Formula E, modellerinin elektrikle geleceğe hazırlanması stratejisinde önemli bir rol oynuyor. Marka pistlerde edindiği tüm elektrik araç bilgi birikimi ve deneyimi günümüzde ve önümüzdeki yıllarda da seri otomobillerinde kullanılacak.

DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4 modelinin ilk resmi tanıtımı 2019 sonbaharında yapılacak. Dört tekerlekten çekişli 300 HP gücündeki araç WLTP normuna uygun olarak 50 km elektrikli menzile sahip. Bekleyemeyen ve DS 7 CROSSBACK sipariş eden müşteriler; DS 7 CROSSBACK E-TENSE 4×4’ler 2019 yılının sonunda teslim edilmeden önce DS 7 CROSSBACK PureTech 225, Grand Chic modeli ile sürüş yapabilecek.

DS 7 CROSSBACK ile başlayarak, DS modellerinin tamamı elektrikli olacak. Bu nedenle DS Automobiles, ilk yüzde 100 elektrikli DS modelini 2018 Paris Otomobil Fuarı’nda sunacak olmanın gururunu yaşıyor. Takip eden süreçte 2025 yılından başlayarak her yeni DS modeli hibrit veya yüzde 100 elektrikli olmak üzere sadece elektrikli versiyonlarla yollara çıkacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın