Yeni Mercedes-Benz CLA Coupe çok daha sportif

0

Mercedes-Benz paylaşılan teaser görüntüleri ve sızdırılan fotoğrafların ardından daha önce açıklandığı gibi yeni CLA Coupe modelini Las Vegas’ta gerçekleştirilen Consumer Electronics Show(CES)’da tanıttı. Alman üretici yeni otomobillerini, şimdiye kadar ortaya koydukları kompakt modeller arasındaki en ilgi çekici araç olarak nitelendirdi.

Yeni dört kapılı kompakt coupe, 4688 mm uzunluğu ve 1830 mm genişliğiyle selefinden 48 mm daha uzun tasarlanırken 53 mm de genişlemiş. Aracın 30 mm artan dingil mesafesi ile daha geniş iç hacim sunacağını da şimdiden söyleyebiliriz.

Mercedes-Benz CES’te 225 beygir güç ve 350 Nm tork değerine sahip turbo beslemeli 2.0 litrelik 4 silindirli motora sahip CLA 250 modelini karşımıza çıkardı. Yeni modelde şanzıman olarak ise 7 ileri çift kavramalı bir ünite tercih edilmiş.

Mercedes-Benzi yeni CLA Coupe’de A-Serisi modellerde sunulan birçok güç ünitesinin kullanılacağını açıklarken ayrıntılara ise yer vermedi. Manuel veya çift kavramalı şanzımanla tercih edilebilecek olan yeni modelde, 4Matic dört tekerlekten çekiş sistemi de yine seçenekler arasında olacak.

Yeni modellerinde sürüş dinamiklerine oldukça önem veren Mercedes-Benz, CLA’nın selefine göre önde 63 mm, arkada ise 53 mm daha geniş iz açıklığına sahip olduğunu belirtti. Bunun dışında yeni modelin ağırlık merkezinin de aşağıya çekildiğinin altı çizildi.be4495fb-2020-mercedes-cla-28CES fuarında sergilenen CLA 250 modeli, ses ve titreşimi azaltmak adına arka bölümde çok kollu bir süspansiyona ev sahipliği yapıyor. Yuvarlanmayı en aza indirmek için viraj denge çubuğu ile birlikte sunulan modelde, opsiyonel olarak sunulan adaptif amortisörler de yer alıyor.

Yeni nesil CLA’nın aerodinamiği konusunda da fazla mesai harcayan Mercedes-Benz, bunun sonucunda 0.23’lük rüzgar direnç katsayısı elde etmiş. Daha geniş bir ön yüze sahip olan yeni nesil CLA, selefinin sahip olduğu 0.22’lik değeri ise geçememiş.

İç mekana göz attığımızda ise beklediğimiz bir manzarayla karşılaşıyoruz. İç bölümünü A-Serisi ile paylaşan yeni Mercedes-Benz CLA’da çift dijital ekranlı düzeni ve son nesil MBUX bilgi-eğlence sistemini görüyoruz.

Güvenlik konusunda da önemli gelişmeler kaydeden CLA Coupe, oldukça uzun bir aktif güvenlik ekipmanı listesine sahip. Yeni model, Acil Durum Durdurma Asistanı, Aktif Şerit Değiştirme Asistanı ve Aktif Fren Asistanı gibi S-Serisi‘nden tanıdığımız yarı otonom sistemlere ev sahilipliği yapacak.

Yeni nesliyle birlikte hemen her açıdan gelişen CLA’nın satışları Avrupa’da Mayıs ayında başlayacak.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın