2015 Ford Edge Concept tanıtıldı

0

Michigan merkezli otomotiv devi Ford’un tüm pazarlarda tek altyapılı ve hemen hemen aynı görünümlü modeller sunma hayali olan “One Ford” projesi, bunu başarıyla gerçekliştermeye başladığı diğer segmentlerden sonra bu stratejiyi Crossover segmentindeki temsilcisi Edge ile devam ettirmek istiyor.

2005 yıllında konsept olarak tanıtılan ilk nesil Edge, 2006 yılından itibaren Kuzey Amerika pazarında küçük kardeşi Escape ve tam anlamıyla bir full-size SUV olan Explorer‘ın arasında konumlandırılmıştı. Yıllar içinde çeşitli makyajlar geçiren Edge son olarak 2011 yılında 4 silindirli 2.0 EcoBoost ve MyTouch dokunmatik ekranlı medya sistemine kavuşmuştu.

2015-Ford-Edge-Concept-5[2] 2015-Ford-Edge-Concept-12[2]

Ford Edge’in ikinci neslinde, aracı yalnızca Kuzey Amerika’ya has bir model olmaktan çıkaracak daha kompakt bir tasarıma büründürürken, daha kaslı yan paneller, büyük çaplı tekerleklere ev sahipliği yapan davlumbazlar ve F-Serisi’nden bildiğimiz “Razor” ön ızgara gibi dış tasarım değişikliklerine gidilmiş.

Ford-Edge-Concept-2015_8[2] Ford-Edge-Concept-2015_7[2]

2015 model yılında gelmesini beklediğimiz  yeni Edge, Ford’un Avrupa’daki lüks model açığını kapatması düşünülen Vignale konseptiyle beraber gelirse VW Touareg, Audi Q3-Q5, BMW X3 gibi modellere bile rakip olabilir. Ancak Edge’in bir diğer ciddi rakibi ise, Volkswagen’in Amerika için özel olarak tasarladığı CrossBlue ve CrossBlue Coupe konseptlerinin üretim aşamasındaki modeli olacağa benziyor.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın