2018 Range Rover Velar tanıtıldı

0

Land Rover müşterilerinin beklentilerine göre model gamını genişletmeye devam ediyor. Marka yeni modeli Velar’ı tanıttı.

Yeni model, Evoque ve Sport modelleri arasında konumlandırılarak bu iki model arasındaki boşluğun doldurulması planlanıyor.

4803 mm uzunluğunda, 1930 mm genişliğinde olan Velar, 1665 mm yüksekliğe sahip. 2874 mm ile Jaguar F-Pace ile aynı aks genişliğine sahip olan araç, aynı alüminyum altyapıya da sahip. BMW X6’dan kısa olan araç X4 modelinden ise 132 mm uzun. 632 litrelik bagaj hacmine sahip olan araçta koltuklar yatırıldığında bu değer 1731 litre olarak ölçülüyor.

Aracın tasarımına geçecek olursak; Velar, Evoque’den aşina olduğumuz bir ön yüze sahip, arka tarafta ise Sport modelinden esintiler görmek mümkün. Ancak bu modelde, tasarımcıların diğer modellere göre çok daha yumuşak çizgiler kullandığını söyleyebiliriz. Aracın yan tarafına baktığımızda ise pürüzsüz bir yüzey görüyoruz, bu pürüzsüzlüğün nedeni ise araçta kullanılan gömülü kapı kolları.

İç mekana geçtiğimizde ise diğer modellerden de tanıdığımız Range Rover’ın bilindik çizgileri ile karşılaşıyoruz. Ancak diğer modellerden farlı olarak yeni modelde, bir tanesi bilgi-eğlence sisteminin diğeri ise klimanın kontrolüne olanak sağlayan iki adet 10 inçlik dokunmatik ekran bulunuyor. ‘Touch Pro Duo’ adı verilen yeni bilgi-eğlence sistemi, Intel’in 4 çekirdekli işlemcisini de içinde barındırıyor. 60 GB’lık yükleme alanına sahip olan bu sistem, yüksek hızlı internet de sağlayabiliyor.

Araç, Matrix-Laser LED farları sayesinde sürücüsüne 550 metrelik bir görüş mesafesi sunabiliyor. Bunun dışında yeni modelde hareket kontrollü elektrikli bagaj kapağı ve 12.3 inçlik dijital gösterge paneli bulunuyor.

Velar, Avrupa’da 180 ve 240 beygir gücü arasında değişen 2.0 litrelik dizel motorlarının yanı sıra 300 beygirlik 3.0 litrelik V6 dizel motor da araçta görev yapacak. Yeni modelde benzinli olarak 2.0 litrelik 250 beygirlik ve 380 beygir güce sahip 3.0 litrelik V6 motorlarla da tercih edilebilecek.

Bu modellerin dışında, aracın SVR versiyonunun ise V8 bir motor ile birlikte daha sonra satışa sunulması bekleniyor.

Yeni Velar’da, platform kardeşi F-Pace’ten farklı olarak, arazi tepki sistemi ve tepeden iniş kontrolüne sahip bir sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi görev yapacak.

Avrupa fiyatı 49.900 dolar olarak açıklanan aracın, boyutları ve fiyat etiketi göz önüne alındığında, potansiyel BMW X4 ve Mercedes-Benz GLC Coupe müşterilerinin dışında X6 ve GLE Coupe müşterilerinin de aklını çelmeye çalışacağını söyleyebiliriz.

Land Rover’ın İngiltere’deki Solihull fabrikasında üretilecek olan araç, 2017’nin üçüncü çeyreğinde Türkiye’nin de içinde bulunduğu 100’den fazla pazarda satışa sunulacak.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın