380 km’lik menzile sahip Kia Niro EV tanıtıldı

0

Kia, Güney Kore’deki Uluslararası Elektrikli Araç Fuarı’nda yeni Niro EV’i tanıttı. Daha önce Niro EV konseptiyle ilk ipuçları paylaşılan araç, standart Niro ve şarj edilebilir hibrit Niro PHEV modellerini takip edecek.

Tasarım anlamında genel olarak kardeşlerinin izinden giden Niro EV, daha sportif bir ön tampona ve bumerang formlu LED gündüz farlarıyla diğer versiyonlardan ayrılıyor. Farklı ön ızgarasıyla da elektrikli bir model olduğunu öne çıkaran aracın sarj portu da bu bölümde konumlandırılmış.

Diğer tasarım ayrıntılarına geçecek olursak,  Niro EV’de daha aşağıya konumlandırılan hava girişinin yanı sıra turkuaz renkli detaylar ve ek plastik gövde korumalarına yer verilmiş. 17 inç boyutunda jantların kullanıldığı elektrikli modelin arka kısmı ise büyük ölçüde aynı kalmış.Kia-Niro-EV-1Kia, aracın bazı detaylarını henüz açıklamadı ancak biri 64 kWh’lik olmak üzere iki farklı bataryayla sunacaklarını belirttiler. 380 km’lik bir menzil sunacak olan 64 kWh’lik bataryanın yanı sıra 240 km’nin üzerinde menzil sunacak olan 39.2 kWh’lik bir ünite de seçenekler arasında olacak.

Yeni Kia Niro EV hakkında henüz çok az şey biliyoruz ancak elektrikli modelin bir dizi sürücü destek sistemi ile birlikte sunulmasını bekliyoruz. Bu sistemler arasında ön çarpışma uyarı sistemi, şerit takip asistanı, akıllı hız sabitleme sistemi ve arka çarpışma uyarı sistemi gibi teknolojik ögelerin yer alacağını söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz Şubat ayında 5.000’den fazla sipariş verilen Niro EV için Kia’nın büyük beklentileri var. Koreli üretici ayrıca hibrit Niro PHEV’in geçen sene 23.647 adet satarak büyük başarıya ulaştığının altını çizdi.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın