460 beygirlik yeni Porsche Cayenne E-Hybrid tanıtıldı

0

Porsche’nin şarj edilebilir hibrit model ailesi genişlerken Alman marka bir yandan da yeni Cayenne E-Hybrid’i tanıttı.

Önümüzdeki yılın başında ABD’de satışa çıkacak olan model 340 beygir ve 450 Nm tork üretebilen 3.0 litrelik turbo beslemeli V6 motora ev sahipliği yapıyor. Hibrit modelde V6 motora ek olarak 136 beygir güç ve 400 Nm tork değerlerine sahip elektrik motoru görev yapacak. Bu ünite gücünü 14.1 kWh’lik lityum-iyon bataryadan alırken Cayenne E-Hybrid toplamda ise 461 beygir güce sahip olacak.

0-100 km/s hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlayabilen modelin son hızı ise 252 km/s olarak açıklandı. Önceki Cayenne S E-Hybrid ile karşılaştırıldığında 0.7 saniye daha hızlı olan şarj edilebilir hibrit modelin son hızı da 9 km/s daha fazla.

Cayenne S E-Hybrid ile aynı boyutlarda bataryalara ev sahipliği yapan modelin gelişmiş enerji yoğunluğu ve daha yüksek kapasitesi sayesinde yeni standartlara göre elektrikli kullanımlarda menzilinin 44 km’ye ulaştığı belirtildi. Elektrikli kullanım sırasında aracın maksimum hızı ise 133 km/s olarak açıklandı. Porsche-Cayenne-E-Hybrid-5Bataryalar bittiğinde standart 3.6 kW’lik şarj aleti ile 230 V’lik bağlantı ve 10 amperlik akım ile 7.8 saatte yeniden şarj edilebildiği belirtildi. İsteğe bağlı olarak alınabilen 7.2 kW’lik şarj cihazı ile ise bu süre 2.3 saate kadar inebiliyor.

Tasarım anlamında standart Cayenne modelinden farklı olarak Acid Yeşil fren kaliperleri ve ayrıntılara sahip olan hibrit versiyon ayrıca taşıdığı özel şarj portu ile ayrılabiliyor.

Küçük tasarım farklılıkları iç mekanda da devam ediyor. Dış bölümde olduğu gibi Acid Yeşil renkli detaylara sahip olan kokpitte, gösterge paneli ve bilgi-eğlence sistemi de hibrit versiyon için özelleştirilmiş. Hibrit modelde ayrıca Kabin Düzenleme sistemi, Sport Chrono Paketi ve Porsche Aktif Süspansiyon sistemi de yer alıyor.

Cayenne E-Hybrid’in lansmanının ardından Porsche, Cayenne model ailesinde yeni özellikler sunacak. Öne çıkan özellikler arasında ısıtmalı ön cam, baş-üstü ekran göstergesi ve masaj koltukları yer alıyor. Müşteriler ayrıca ilk kez bir Porsche’de 22 inçlik jantları sipariş edebilecekler.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın