Avrupa’da satılan beş Ford’dan biri 1.0 Ecoboost motorlu

0

Ford’un basın duyurusuna göre; Avrupa’da satışı yapılan her beş Ford’dan biri, 2014 yılı “Uluslararası Yılın Motoru” ödülüne sahip 1.0 litre hacmindeki Ecoboost motor ile yollara çıkıyor.

3 silindirli bu küçük motor, Avrupa’da şart haline gelen “hacim küçültme” gerekliliğini başarıyla yerine getirmiş olacak ki; Avrupalı müşteriler de 2014 yılının ilk yarısında toplam 120.000 adet 1.0 Ecoboost motorlu Ford modeli satın alarak markayı ödüllendirmiş oldu. Ford’un açıklamasına göre; bu satışlar, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık %15’lik bir artışı ifade ediyor.

Model bazında eklemeler yapmak gerekirse; B-Max model satışlarının %47’sinde 1.0 Ecoboost motor tercih edilirken, Focus için bu oran %33 civarında. Ford’un başarılı B segmenti temsilcisi Fiesta ise, %30’luk bir oranla üçüncü sırada kendine yer edinmiş durumda.

Ford’un başarılı 1.0 Ecoboost güç ünitesi, 100 ve 125 beygir güç üreten iki farklı versiyon şeklinde satın alınabiliyor. Ayrıca bu küçük motor; Fiesta, Focus ve B-Max’in yanısıra; EcoSport, C-MAX, Grand C-MAX, Tourneo Connect, Grand Tourneo Connect, Transit Connect, Transit Courier gibi modellere ek olarak ekim ayında satışa sunulması beklenen yeni nesil Mondeo’da da görev alacak.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın