Continental, Türkiye’yi haritadan sildi

0

Alman lastik firması Continental, internet sitesinde de yer alan reklam filmindeki haritada Türkiye’ye yer vermedi.

Dünyaca ünlü lastik firması, hizmet verdiği bölgeleri gösteren reklam filminde yer verdiği Dünya haritasında, Türkiye’nin bir deniz gibi gösterilmesi oldukça tepki topladı. Markanın ‘Powertrain’ adlı teknolojisini tanıtma amaçlı yayınlanan videoda, Türkiye’nin oldukça düzenli bir biçimde silindiği ve sadece Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde birkaç adaya yer verildiği görülüyor. Yunanistan’a bağlı olan adaların bile oldukça dikkatli yerleştirildiği görülen haritada Türkiye’nin yer almaması kasıtlı bir hareket olarak algılandı.

Skandal niteliğindeki bu olay üzerine Continental firmasını boykot kampanyası başlatılırken konu hakkında açıklama yapan şirket bir özür mesajı yayınladı.

”Sosyal medyada yer alan paylaşımlar sayesinde Continental Otomotiv Global sayfasında grafik hatası olan bir videonun yer aldığının farkına vardık. Tüm sosyal medya kullanıcılarına bize bu hatayı bildirdikleri için teşekkür ederiz.

Videonun hemen kaldırıldığını bildirmek isteriz. Derin üzüntü içerisindeyiz. Tüm kamuoyundan özür dileriz. 

Saygılarımızla,
Continental”

Paylaşılan bu metin ile özür dileyen ve reklam videosunun kaldırıldığını belirten Continental, metni sadece Türkçe olarak kaleme almış. Firmanın uluslararası bir özür metni yayınlamamış olması da yeni bir skandal olarak algılandı.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın