Corvette olmak isteyen Mazda MX-5: Mitsuoka Rock Star

0

Mazda MX-5, piyasadaki en popüler iki koltuklu roadster modellerden biri, ancak tasarımıyla herkese hitap etmiyor olabilir. Bu duruma bir çözüm bulan Mitsuoka firması, MX-5’e Rock Star adıyla yeni bir alternatif sunuyor. MX-5’in altyapısı üzerine ikinci nesil Chevrolet Corvette’den ilham alınarak tasarlanan Rock Star, donör aracına ise fazla benzemiyor.

Aracın tasarımına önden başlayacak olursak, krom tamponlar ve dairesel farlar içeren yeni bir ön yüze sahip olduğunu görüyoruz. Arka bölüme ilerlediğimizde ise havalandırmalı bir kaput ve dairesel stop lambaları olan retro tasarıma şahit oluyoruz. Mazda’dan arta kalan parçalar ise kapılar ve yan ayna kapakları ile sınırlı kalmış.

Aynısını iç mekan için söylemek zor ancak Mitsuoka renkli üst kapı kaplaması, özel deri koltuklar ve deri detaylar ile bu bölümü de MX-5’ten mümkün olduğunca uzaklaştırmaya çalışmış. 60916244-mitsuoka-rock-star-8Rock Star, tasarım olarak tamamen Corvette’ten esinlenmiş ancak modelden Corvette benzeri bir performans beklenmemesi gerekiyor. Araçta direk olarak MX-5’te kullanılan 132 beygir güç ve 152 Nm tork üreten 1.5 litrelik SKYACTIV-G motoruna yer verilmiş. Bu güç ünitesi 6 ileri manuel veya 6 ileri otomatik şanzımanla eşleştirilebiliyor.

Karşılaştırmak gerekirse ikinci nesil Corvette’nin 5.3 litrelik V8 motoru 253 ve 365 beygirlik seçeneklerle sunuluyordu. C2’nin daha sonraki versiyonları ise daha fazla performans sunan 441 beygir güç üretebilen 7.0 litrelik V8 motora ev sahipliği yapmıştı.

Japonya’da 36.202 Euro’luk başlangıç etiketine sahip olan Mitsuoka Rock Star’ın en üst versiyonu ise opsiyonlar hariç 40.028 Euro’dan alıcı buluyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın