DS markası yeni aracı 4S’i tanıttı

0

İlk olarak Citroen’in bir kolu olarak hayat bulan DS departmanı, artık bilindiği üzere ayrı bir marka olarak çalışmaya başladı. Firmanın Citroen dışında geliştirdiği ilk otomobil ise DS 4S adlı bir hatchback model oldu. Bu yeni model Çin’de düzenlenen Guangzhou Otomobil Fuarı’nda sergilendi.

ds-4s-2DS 4S’in görsellerini inceleyen herkes aracın yeni Peugeot 308’e çok fazla benzerlik gösterdiğini farketmiştir. Çünkü araç Peugeot 308 platformu üzerine geliştirilmiş. Yalnızca Çin’de satılması düşünülen araç Peugeot 308’e göre daha iddialı tasarımı ve daha kaliteli malzemeleri ile bir adım öne çıkıyor. Ayrıca araçta yapılan geliştirmeler sonucu Peugeot 308’e göre daha uzun aks mesafesi ve yolcular için daha iyi baş mesafesi elde edilmiş.

Araç etkileyici tasarımlı LED’li ön farlara ve spor bir ön tampona sahip iken, yan ve arka taraflarda Peugeot 308’in hatlarını korumuş. Fakat iç mekanda Peugeot’un hiçbir izi bulunmuyor. İç mekan tamamen bilindik Citroen DS tasarımına sahip. Aracın dışında olduğu gibi içerde de kırmızı ve siyah renklerin yarattığı kontrastı görüyoruz. DS firmasının açıklamasına göre 4S’in konsolunun büyük kısmı el işçiliği ile üretiliyor ve bir konsol üretimi 8 saati buluyor.

ds-4s-5DS 4S’te motor seçeneği olarak ise 3 adet benzinli motor sunuluyor. Bunlardan ikisi 136 ve 204 beygir güç üreten 1.8 litrelik THP motorları içeriyor. Bu motorlar 6 vitesli otomatik şanzıman ile kombine edilmiş. Üçüncü motor seçeneği ise daha yüksek performans isteyenler için geliştirilmiş bir EB2 Turbo motoru. Yalnızca Çin’de satılacak olan DS 4S, 2016’nın ilk yarısı itibariyle müşterilere teslim edilecek.

Yazar hakkında

Mertcan Aytar

En büyük hobisi otomobiller olan bir makine mühendisliği öğrencisi

Bir Cevap Yazın