Ford Mondeo ve C-Max Avrupa’ya veda edebilir

0

Ford, Avrupa’daki müşterilerin crossover modellere yönelmesi dolayısıyla yaşanan sıkıntılarla mücadele ediyor. Otomobil üreticisi, hali hazırda Avrupa pazarında EcoSport, Kuga ve Edge olmak üzere üç farklı crossover modele sahip olmasına rağmen yine de belli başlı sorunlar yaşıyor. Müşterilerin değişen trendleri ile birlikte EcoSport ve Kuga’nın rekor kıran satış rakamları Ford’u C-Max, Galaxy, S-Max ve Mondeo gibi modelleri Avrupa pazarından kaldırmaya itebilir.

Konu hakkında Automotive News’e konuşan Ford’un Global Pazar Başkanı, ”Öncelikli sorunlarımızdan birisi de, bu son derece kârlı ve büyüyen segmentteki portföyümüzün alt sektörler ve şimdiki endekslerimizin altında kalmasıdır.” ifadelerini kullandı.

2018 yılının ilk yarısında satışları %18 düşen C-Max modelinden sadece 31.888 adet satabilen Ford, bu otomobilin bölgedeki üretimine son verebilir. Üreticinin ayrıca satış rakamları son dönemdeki gelişmelerden olumsuz anlamda etkilenen Mondeo’nun üretimine de son verebileceği konuşuluyor.ford_c-max_25Ford Baş Mali Görevlisi Bob Shanks, ”Portföyümüzün düşük performans gösteren kısmı, bölgedeki konuştuğumuz hacim, gelir ve sermayenin çoğunluğunu oluşturuyor.” ifadelerini kullanırken sahip oldukları modellerinin çoğunluğunu C-Max gibi MPV araçların oluşturduğunu belirtti.

Değişen otomobil trendlerinin yanı sıra Ford’un Avrupa’daki en büyük pazarı niteliğinde olan İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı da markayı olumsuz etkilemiş durumda. İngiliz Sterlini bu kararın ardından  büyük değer kaybederek markanın Avrupa’daki kârından ettiği zararın çoğunluğunu oluşturmuş.

Ford’un bölgede kâr etmek istiyorsa buradaki stratejisini gözden geçirmesi gerektiği konuşulurken markanın bazı otomobillerinden vazgeçip çeşitli boyutlarda crossover modellere yönelmesi mantıklı olacaktır. Ford’un ayrıca PSA ile ortak motorlar içeren bir antlaşmanın zeminini de aradığı gelen haberler arasında.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın