Ford, yeni nesil direksiyon sistemini geliştiriyor

0

Ford, yakın gelecekte modellerine adapte edeceği yeni nesil adaptif direksiyon sisteminin detaylarını yayınladı. Şirket, yeni direksiyon sistemiyle; dar alanlarda üstün manevra kabiliyeti ve yüksek hızlarda geri bildirimi yüksek net direksiyon tepkileri vadediyor.

Kremayer ve pinyon kullanarak dönme hareketini doğrusal harekete çeviren kompleks direksiyon sistemlerinin aksine, yeni nesil Adaptif Direksiyon Sistemi’nde direksiyon içerisine ayrı bir dişli sistemi eklenmiş. Ek aktüatör sayesinde sürücünün direksiyon hareketleri baz alınarak uygun direksiyon sertliği otomatik olarak ayarlanıyor.

Şirketin açıklamasına göre yeni sistem; park etme veya dar alanlarda yapılan manevra esnasında birim direksiyon turu başına tekerlekleri daha fazla döndürerek araca kıvraklık kazandırıyor. Yüksek otoban hızlarında da direksiyon tepkisi optimize edilerek sürücüye daha hassas bir sürüş ve daha düzgün tepkiler veren bir direksiyon sistemi sunulmuş.

Benzer direksiyon sistemlerini Audi ve BMW gibi bazı markalar kullanıyor. Fakat, Ford bu sistemi kullanan ilk “premium olmayan” marka olacak. Ford yönetimi, marka bünyesindeki bütün model gamı için yeni direksiyon sistemini kullanmayı hedefliyor. Yeni sistem her bir model için ayrı ayrı özelleştirilmiş ayarlarla sunulacak.

ford-steering-2_653

Ford’un halihazırda Focus ve Mustang’i de içeren bazı modelleri için ayarlanabilir direksiyon modları mevcut. Fakat bu sistemler direksiyon oranını değiştirmekten ziyade yalnızca direksiyon direncine etki ediyor. Yeni nesil Adaptif Direksiyon Sistemi, kullanımda olan direksiyon modlarıyla benzer ayarlara sahip olarak araçlara entegre edilirse; spor modda düşük dönme oranına sahip ve yüksek hassasiyet sunan bir direksiyon elde edilebilir.

Ford, yeni direksiyon sistemini önümüzdeki 12 ay içerisinde kullanıma sunmayı hedefliyor.

Video

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın