Ford’dan Dünya’nın ilk elektronik el freni

0

Ford Performance, Focus RS için ralli otomobillerinden esinlenilerek geliştirilen ilk elektronik el freni Drift Stick’i tanıttı. Yeni el freni geliştirilirken ünlü drift pilotu Ken Block’tan da onay alındı.

Yeni Drift Stick, Focus RS’in drift modundan sorumlu ekip tarafından inşa edildi.  Sürücü ile şanzımanın arasında konumlandırılan kol çekildiğinde arkadan çekişi açıp arka tekerleklere hidrolik bir baskı uygulayarak aracın tıpkı gerçek bir ralli otomobili gibi hareket etmesini sağlıyor.

Ford Performance genel direktörü Dave Pericak yeni el freni hakkında ‘‘Ford Performance’deki tutkulu mühendisler de merakla bekliyorlar. Buradaki herkes farklı bir şeyler düşünmek için teşvik ediliyor, böylelikle ‘Wicked Stick’ ortaya çıktı. Mühendislerimiz, Ford Performance’de gelecekteki birçok ürün için bu sistemi geliştirirken edinilen tecrübeden yararlanacak ve en sonunda ana mühendis ekibimize katıldıklarında çok daha yenilikçi bir ruha sahip olacaklar.’’ ifadelerini kullandı.Ford-Performance-Drift-Stick-6Sistem geliştirilirken son olarak Ken Block’a da danışan ekip böylelikle Focus RS’in drift yapması için en kolay yolu oluşturdu.

“Ford Performansının müşterilere Focus RS’de geniş açılı drift yapabilmelerinin bir yolunu sunması gerçekten harika! Açıkçası üretim aracının gelişiminin bir parçası olduğum için gerçekten çok  mutluyum,  bu projenin hayata geçirildiğini görmek heyecan verici.” diyen Ken Block yeni el freni için, “Arabayı kesinlikle daha eğlenceli kılıyor.’’ ifadesini kullandı.

Hidrolik el freninin aksine, Ford’un Drift Stick’i tamamen elektronik bir teknoloji olarak geliştirildiği için kolayca eski haline getirilebiliyor ve herhangi bir modifikasyon gerektirmiyor.

Yeni Drift Stick, tıpkı Focus RS’de sunulan Drift modu gibi sadece pist kullanımına uygun olacak. Sadece ABD ve Kanada’da sunulacak olan bu sistem için Ford, 999 Dolar fiyat biçmiş.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın