Ford’dan klima suyunu içme suyuna çeviren sistem

0

Bir Ford mühendisi, otomobilin klima sistemindeki suyu alıp temizleyerek içilebilir bir su haline getiren ve bu suyu araçtaki musluğa aktaran bir sistem geliştirdi.

Doug Martin, Peru’da havadaki nemin suya dönüştürülüp halka sunulmasının kendine ilham kaynağı olduğunu belirtti. Ford çalışanları tarafından sunulan binlerce buluştan sadece biri olan ve On-The-Go H2O adı verilen bu sistem benzer bir teknolojiyi otomobillerde sunuyor.

Normalde aracın klima sisteminden çıkan su yol üzerine damlar, ancak Martin’in sistemi bu su damlacıklarını alıp filtreden geçirerek temizleyip musluğa aktarıyor. Bu sistem saatte 1.89 litreden daha fazla su üretebiliyor.

Martin bir gün bu sistemin araçlarda kullanılmasını umuyor ve özellikle de suyun zor bulunduğu yerlerde bu sistemin yararlı olabileceğini belirtiyor.

‘’ Boşa giden tüm suların işlenerek bir amaca hizmet etmesi gerekiyor.’’  diye konuşan Martin, ‘’ Bu fikrin asıl amacı Avustralya kırsalı gibi suya erişimi mümkün olmayan yerlere yardımcı olabilmek. Ben ikiz kızlarımın benle gurur duymasını sağlamaya ve Dünya’yı daha iyi bir yer haline getirmeye çalışıyorum.’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın