Fransa, 2040’a kadar fosil yakıt tüketen araçların satışını yasaklayacak

0

Fransa çevre bakanı Nicolas Hulot, ülkenin 2040 yılına kadar benzinli ve dizel araç satışını yasaklayacağını açıkladı. Başkan Emmanuel Macron’un “gezegeni yeniden harika hale getir” planının bir parçası olarak açıklanan bu hareket, Fransa’nın havadaki karbonunu 2050 yılına kadar nötr hale getirmeye çalışan daha büyük bir girişimin parçası olacak.

Çevre dostu araçların benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olmak için Hulot, “Hükümet, her vatandaşa 1997 model öncesi dizel  veya 2001 model öncesinde benzinli olan otomobillerini yeni veya ikinci el bir araçla değiştirme konusunda teşvik sunacak” dedi. Teşvikin ne kadar olacağına dair net bir bilgi yok ancak vatandaşları çevreci bir araca yöneltmek için önemli rakamların sunulması bekleniyor.

Hulot, bu girişimin otomobil üreticileri için “zor” olacağını kabul etmesine karşın, Fransa’nın otomotiv endüstrisinin bu zorluğu çözecek donanıma sahip olduğunu belirtti. Hulot ayrıca, Volvo’nun 2019 yılına kadar her modelinin elektrikli bir versiyona sahip olması planına da değindi.

Benzinli ve dizel araçların yılın ilk yarısı boyunca yeni araç satışlarının yüzde 95,2’sini oluşturduğu Fransa’nın yapması gereken çok iş var gibi görünüyor. Hibrit araç satışları ülkede son yıllarda artarak %3.5 seviyelerine gelmesine rağmen tamamen elektrikli araçların satış yüzdesi ise %1.2’de kalmış.

Tüm zorluklara rağmen Fransa, fosil yakıtlarla çalışan araçların yasaklanması konusunda kararlı görünüyor.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın