Groupe PSA ve FCA, yeni ve sürdürülebilir ulaşım dönemi için güçlerini birleştiriyor

Görüşmeler, yüzde 50 Groupe PSA hissesine ve yüzde 50 FCA hissesine sahip, küresel ölçek ve kaynaklarla yeni bir ortak girişimin oluşmasını sağladı. Bağlanabilirlik, elektrikliye geçiş, paylaşım ve otonom sürüş de dahil olmak üzere hızla değişen bir dünyada bu yeni ortak girişim inovasyonu teşvik etmek ve bu zorlukları hız ve sermaye verimliliği ile karşılamak için güçlü küresel Ar-Ge ayak izi ve ekosisteminden yararlanacak.

  • Ortak girişim, yıllık satış adetleri bakımından en büyük 4. küresel OEM’i yaratacak (8,7 milyon araç)
  • Ortak girişim FCA’nın Kuzey Amerika ve Latin Amerika’daki gücü ve Groupe PSA’nın Avrupa’daki gücünden oluşan sinerji ile faaliyet göstereceği pazarlarda en yüksek marjlara ulaşacak.
  • Ortak girişimle grup; lüks, premium, büyük hacimli binek otomobil, SUV ve kamyon ve hafif ticari araç pazarlarındaki ilgili markalarla güçlerini birleştirerek daha güçlü olacak.
  • Ortak girişim; yeni sürdürülebilirlik çağını şekillendiren; elektrikli güç ve aktarma organları, otonom sürüş ve dijital bağlantı gibi teknolojiler konusunda şirketlerin kapsamlı ve gelişen becerilerini bir araya getirecek.
  • Ortak girişim herhangi bir tesis kapatmadan yıllık yaklaşık 3,7 milyar Euro işlem gerçekleştirecek.
  • Üst düzey karma yönetim ekibi geçmiş dönemlerde OEM alanındaki başarılarıyla ortak girişim için yeni değerler yaratacak.
  • Hollandalı ana şirketin kurulu dengeli bir temsile ve bağımsız yönetim kurulu çoğunluğuna sahip olacak. John Elkann Başkan ve Carlos Tavares ise CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapacak.

Hedeflerin yüzde 80’inin 4 yıl sonunda sağlanacağı öngörülüyor. Hedeflere ulaşmanın toplam maliyetinin 2,8 milyar Euro olduğu tahmin ediliyor.

Her bir şirketin hissedarları yeni ortak girişimin öz kaynaklarının yüzde 50’sine sahip olacak ve birleşmeden doğan faydaları eşit olarak paylaşacak. Bu birleşme, Hollandalı bir ana şirket altında gerçekleşecek ve yeni şirketin yönetim yapısı katkıda bulunan hissedarlar arasında dengelenmiş olacak ve yöneticilerin çoğunluğu bağımsız olacak. Kurul 11 üyeden oluşacak. Beş Kurul üyesi FCA (Başkan olarak John Elkann dahil) ve beş kurul üyesi Groupe PSA (Kıdemli Bağımsız Direktör ve Başkan Yardımcısı dahil) tarafından aday gösterilecek. Carlos Tavares beş yıllık ilk dönemde İcra Kurulu Başkanı olarak görev alacak ve aynı zamanda Yönetim Kurulu üyesi olacak.

Carlos Tavares yapmış olduğu değerlendirmede: “Bu birleşme, tüm paydaşlara önemli bir değer katacak ve ortak girişim için parlak bir gelecek yaratacak. Mike ile yapmış olduğumuz çalışmalardan memnunum ve birlikte harika bir şirket kurmak için onunla çalışmaktan çok mutlu olacağım.” dedi.

Mike Manley ise, “Endüstriye yön verecek böylesine önemli bir ortak girişimde Carlos ve ekibi ile birlikte çalışma fırsatı yakalamak beni çok mutlu etti. Groupe PSA ile uzun ve bir başarılı işbirliği geçmişimiz var ve böylesine harika bir ekiple birlikte dünya standartlarında küresel bir ulaşım şirketi yaratabileceğimize inanıyorum.” dedi.

Yeni grubun Hollanda merkezli ana şirketi Euronext (Paris), İtalya Borsası (Milan) ve New York Menkul Kıymetler Borsasına kote olacak ve Fransa, İtalya ve ABD olmak üzere yönetim ofisleriyle faaliyet gösterecek.

 

İlginizi Çekebilir Posts

Next Post

Bir Cevap Yazın