Hennessey Venom F5 hız rekoruyla geldi

0

Hennessey, yeni hiper otomobili Venom F5 ile Dünya’nın en hızlı yol otomobili ünvanını ele geçirme hedefini gerçekleştirdi. Maksimum hızı 482 km/s(300 mil)’den daha hızlı olan araç ile 300 mil/s barajı da böylelikle geçilmiş oldu.

Aracı, bu denli yüksek hızlara çıkarabilmek için oldukça fazla mesai harcayan Hennessey mühendisleri mümkün olan en düşük sürüklenme kuvveti için yepyeni bir tasarım, şasi ve karbon fiber gövde parçalar oluşturdular.

Şirketin kurucusu ve CEO’su John Hennessey, ‘‘Fujita ölçeğinde en güçlü kasırga hızı simgesinden(F5) adını alan Venom F5’in 300 mil/s hızın üstüne çıkabilen ilk yol otomobil olmasını hedefledik ve bu konuda başarıya ulaşmak için Pennzoil ile oldukça sıkı bir çalışma yaptık.’’ açıklamasından bulundu.hennessey-venom-f5-unveiled-2482 km/s hızın üzerine çıkabilen araç gücünü çift turbo destekli bir V8 motordan alıyor. 1600 beygir güce sahip olan bu motor aracın sahip olduğu 1.338 kg’lik ağırlık ile Venom F5’in inanılması zor performans verilerine ulaşmasını sağlıyor. 7 ileri tek kavramalı şanzıman ile gücünü yere aktaran otomobilin 0-300 km/s hızlanma süresinin 10 saniyeden daha kısa sürdüğü belirtilirken ayrıca Venom F5’in mevcut F1 araçlarından daha hızlı olduğu da vurgulandı.

Yeni hiper otomobilin 0’dan 400 km/s hıza 30 saniyenin altında ulaştığı açıklanırken aracın azami hızının 482 km/s’nin(300 mil/s) üzerinde olacak şekilde ayarlandığı söylendi. Peki böylesine bir aracın fiyatı ne kadar? Henüz net bir rakam yok, yetkililer sadece aracın 1.6 milyondan dolardan fazla bir fiyat etiketine sahip olduğunu açıklamakla yetindiler. Bu rakam çok yüksek gelebilir ancak ilerleyen yıllarda aracın tabiri caizse ‘dolardan daha hızlı yükselmesi’ bekleniyor çünkü Hennnessey Venom F5’ten sadece 24 adet üretmeyi planlıyor.hennessey-venom-f5-unveiled-5Shell’in pazarlama direktörü Patty Lanning, ‘‘En çarpıcı yol otomobillerinden birinde Hennessey ile birlikte çalışmak inanılmaz bir deneyimdi. Performansa olan tutkumuzu paylaşıyoruz ve Pennzoil F5’in motorunu geliştirme ve test aşamaları boyunca koruduğunu biliyoruz.’’ ifadelerini kullandı.

Maksimum hız rekoru dışında diğer rekorlarla da ilgilenen Hennessey’in öne sürdüğü rakamlar uzaydan gelmiş gibi görünüyor. Şirket, yeni otomobillerinin 0-400-0 km/s süresinin 30 saniyenin altında olduğunu iddia ederken bu rakam Bugatti Chiron’un 42 saniyelik derecesini yerle bir ederken, şuanda rekoru elinde bulunduran Koenigsegg Agera RS’ten de en az 6 saniye daha iyi.

2017 Sema Fuarı’nda sergilenen Venom F5’in yanı sıra Hennessey, VelociRaptor 6×6, The Exorcist ve 2018 Chevrolet Camaro ZL1 temelli iki adet otomobil ile Vegas’ta gövde gösterisi yapıyor.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın