Hibrit Toyota Corolla PHEV Pekin’de tanıtıldı

0

Toyota, Pekin Otomobil Fuarı’nda 2020 yılına kadar 10 yeni elektrik destekli model tanıtacağını duyurdu. Bu açıklama ile birlikte Japon üretici, Corolla ve Levin modellerinin hibrit versiyonlarını da ortaya koydu.

Yeni modeller hakkında ayrıntı vermekten kaçınan marka, araçların Çin’de üretileceğini ve önümüzdeki yıl satışa çıkacağını ise doğruladı. Markanın Japonya dışında üretilen ilk hibrit araçlar olma özelliğini taşıyacak olan modeller elektrikli kullanımda 50 km’ye kadar da menzil sunabilecekler.

Kaputunun altında hibrit üniteye yer verilen modellere dışardan baktığımızda ise dramatik değişiklikler yer almıyor. Ön bölümde küçük değişikliklere yer verilen model, mavi ayrıntılı marka logosu, mor detaylar ve plug-in hybrid logosu ile standart versiyondan ayrılıyor.

Corolla ve Levin modellerinin şarj edilebilir hibrit versiyonlarının yanı sıra Pekinde C-HR’nin elektrikli türevinin müjdesini de veren Toyota, elektrikli versiyonun 2020 yılında piyasaya çıkmasını planladıklarını belirtti.Toyota-C-HRYeni versiyonların dışında Toyota, Çinli ortaklar ile şirketin elektrikli modellerinde kullanılan temel bileşenler için yerel bir üretim üssü kurmak için çalıştıklarını açıkladı. Bu ortak çalışmanın bir sonucu olarak, şirket 2020 yılında nikel-metal hidrit bataryalarının yıllık üretim kapasitesini 220.000 adede çıkaracak.

Batarya üretimindeki artışın yanı sıra, Toyota 2020 yılında Çin Araştırma ve Geliştirme Merkezinde yeni bir batarya test tesisi açacak. Otomobil üreticisi ayrıca ülkede elektrikli araçlar üretmeye yönelik yerel üretim yapılarını da sürekli olarak geliştiriyor.

Toyota, geçen yıl Çin’de sadece 140.000 elektrikli araç satabildi ancak elektrikli araç serisini geliştirmeye devam eden şirket, bu sayının gelecekte artacağını tahmin ediyor. Toyota’nın Çin bölge CEO’su Kazuhiro Kobayashi konu hakkında, “Dünyada elektrikli araçlar konusunda en gelişmiş ülke olan Çin’deki çevresel stratejimizin tüm yönlerini sürekli ve emin adımlarla ilerletiyoruz.” açıklamasında bulunarak Toyota’nın Çin’deki yatırımınlarının devam edeceğini vurguladı.Toyota-Levin

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın