Honda yeni Turbo VTEC motor ailesini duyurdu

0

Benzinli motorlar konusunda gerek dayanım, gerek performans ve de yakıt tüketimi konusunda önde gelen uzmanlardan biri olan Honda, sonunda beklenen turbo şarjlı motor teknolojisine geçiyor.

Honda Japonya resmi sitesinden yapılan duyuruda, yeni nesil turbo şarjlı, direkt enjeksiyonlu benzinli motorlarının özellikle artık Avrupa gibi pazarlar için elzem olduğu ve geliştirilmesinin tamamlandığı bildiriliyor. Geliştirilen motorlara değinecek olursak;

Honda-VTEC-TUrbo-1[4]

3 silindirli 1.0 Litre hacmindeki motor hem turbo süper şarj hem de VTEC (değişken valf mekanizması) teknolojileriyle gelecek.

Honda-VTEC-TUrbo-2[3] Honda-VTEC-TUrbo-3[3]

– Aynı teknolojiden istifade edecek 4 silindirli diğer iki motorun hacimleri de 1.5 litre ve 2.0 litre olarak tercih edilmiş. Basın bildirisinde yalnızca 2.0 litrelik ünitenin 280 beygir maksimum güce sahip olacağı ve 2014‘te devreye girecek EU6 emisyon normlarına uyacak performans motoru olacağı bilgilerine yer verilmiş.

Gelecek nesil küçük ve orta sınıf Honda’lara güç verecek bu motorlar, üreticinin daha çevreci olma çabası içinde yürüttüğü “Earth Dreams Technology” projesinin devamı niteliğinde. Atmosferik motorlarının canlı tepkisini hem daha yüksek tork, hem de o bilindik turbo gecikmesi olmaksızın vereceğini öne süren Honda, aynı zamanda otomotiv endüstrisinin en gelişmiş ayarlanabilir valf mekanizması VTEC teknolojisini turboyla buluşturarak yakıt konusunda da yeni çığırlar açmayı hedefliyor. Dileriz en kısa zamanda üretim bandlarından inmeye başlayacak bu yeni nesil motorlar Fit/Jazz, Civic ve Accord’larda yer almaya başlar.

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın