İkinci el otomobil pazarı rekora gidiyor

0

Eylül ayından itibaren, sıfır araç pazarı, 2018 senesinin aynı yarıyılında yaşanan çalkantılı yarıyılla mukayese etildiğinde, iyileşme trendine girdi denilebilinir ancak ikinci el pazarına baktığımızda Eylül’den itibaren büyük bir yükselme trendi görülüyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) geçtiğimiz günlerde söylediği rapora göre, ekim ayında 816 bin ikinci el otomobil ve hafif ticari taşıtın satışı yapıldı. Böylece, ay bazında araştırıldığında tüm zamanların azami satışı gerçekleşerek bir rekor kırıldı.

“İkinci el satışları ocak ayına göre yüzde 90 artı”
Faizlerin düşmesiyle beraber otomobile olan arzın yine canlandığını belirten Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “Sıfır araç pazarında Kasım ayında 58 bin adetlik satışla bu senenin rekoru kırıldı. Bankalar faizleri düşürdü, finansmana ulaşım basitleşti ve otomobile olan talep yine başladı. Sıfır araç pazarındaki bu hareketlilik dışında, ikinci el araç pazarında da rekor satışlar görüyoruz. Ocak ayında 446 bin olan ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satışının, ekim ayında 816 bine eriştiğini ve bir ayda satılan azami satış hacmi ile tüm zamanların rekorunu kırdığını görüyoruz” dedi.

Emre Ayyıldız: “ikinciyeni.com olarak, 2014 senesinden bu yana yarattığımız sürdürülebilir başarımıza 2019 senesinde de devam ediyoruz. Toplam 400 bini aşan üye sayımızla, 60.000’den fazla öneri veren tüketicilerimiz ile kurulduğumuzdan bugüne 100 bine yakın ikinci el araç satışı gerçekleştirerek, toplamda 5 milyar TL’nin üzerinde e-ticaret hacmi gerçekleştirdik. Yılda ortalama 20.00 adet taşıtın satışını gerçekleştirdiğimiz platformumuzda, 2019 senesinde 1.180 adet kurumsal, 996 adet bireysel alıcımız platformumuz üzerini satışlarını gerçekleştirdi” dedi.

Kasım ve aralık aylarındaki satışların da ilave edilmesiyle ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satışlarında başka bir rekor daha beklediklerini söyleyen Ayyıldız, “Geçtiğimiz senenin toplamında 6 milyon 156 bin ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satılmıştı. Senenin son iki ayında satılacak araçlarla beraber 2019 senesinde yaklaşık 7 milyon ikinci el otomobil ve hafif ticari taşıtın satılmasıyla tüm zamanlarda en fazla satış yapılan sene olarak yeni bir rekor kırılmasını bekliyoruz” biçiminde konuştu.

 

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın