İkinci nesil Renault Koleos görüntülendi

0

Renault’un ilk nesli ile çok da başarılı olduğu söylenemeyen C segmenti SUV’si Koleos’un ikinci nesli için hazırlıklar sürüyor.

renault-koleos-racoon_2

Casus fotoğraflara bakıldığında ilk dikkat çeken, herhangi bir kamuflaj malzemesi ile örtülmemiş iç mekan oluyor. İç mekana bakarak söyleyebiliriz ki; Renault, Koleos’un ikinci neslinde müşterilerine daha fonksiyonel, daha ferah ve daha rahat bir kabin hazırlamış. Öte yandan Renault’un R-Link bilgi ve eğlence sistemi dikkat çekerken; Qashqai’yle sadece altyapının değil, ön konsoldaki bir çok bölümün ortak olduğunu görüyoruz. Özellikle klima kontrolleri olduğu gibi Qashqai’dan alınmış gözüküyor.

renault-koleos-racoon_4

Vites kolunun hemen gerisinde ise Koleos’un dört tekerlekten çekiş sistemini kontrol edecek kumandalar konumlandırılmış. Tabi ki fotoğraflarda görünen kabinin büyük ihtimalle en üst donanım seviyesine ait olduğunu belirtmekte fayda var. Dış tasarımda ise en dikkat çeken unsur, selefine göre büyüyen boyutlar olmuş. Bunun dışında, göründüğü kadarıyla markanın minik crossover modeli Captur’dan da tasarım izleri görmek mümkün.

renault-koleos-racoon_6

İlk nesil Koleos tasarım yönünden oldukça zayıf bir araçtı, bu sebeple yeni nesilde tasarım unsuru insanların algısını kırmak adına büyük önem taşıyor. Teknoloji kanadına baktığımızda, yeni Nissan Qashqai’nin de kullandığı ve Renault-Nissan ittifakı tarafından geliştirilen CMF-CD platformunun yeni Koleos’a da ev sahipliği yapacağını görüyoruz. Ayrıca motor, şanzıman ve çekiş sistemlerinin de Qashqai ile ortak olacağını tahmin etmek çok zor değil. Bu bağlamda yeni Koleos için 1.5 dCi, 1.6 dCi dizel motorlar, tCe turbo benzinli motorlar, standart manuel vites kutusunun yanısıra opsiyonel CVT otomatik vites kutusu gibi seçenekler tercih edilebilir olacaktır.

renault-koleos-racoon_7

Yeni nesil Koleos 2015 yılında tanıtılacak. Renault’un yeni nesil ile aynı hataları tekrarlamaması için tasarım ve müşteri farkındalığı üzerine oldukça eğilmesi gerekiyor. Bakalım yeni Koleos sadece Renault’un SUV açığını kapatan bir model mi olacak yoksa farklı müşteri kitlelerini de etkisi altına alabilecek mi?..

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın