Intel, otonom araç teknoloji şirketi Mobileye’yi bünyesine kattı

0

Intel, otonom araç teknoloji şirketi Mobileye’yi 15.3 milyar dolar karşılığında satın alacağını açıkladı.

Intel, bu antlaşma sayesinde, gelecekte üretecekleri yarı ve tam otomatik sürüş özelliklerine sahip araçlarla ilgili bilgi ve bağlantı uzmanlığını ve Mobileye’nin önde gelen bilgisayar destekli çevre görüş uzmanlığı ile birleşeceğini belirtti.

Intel Ceo’su Krzanich, yaptığı açıklamada, ‘’Mobileye’nin satın alınması Intel’in işlemcilerini, tümleşik devrelerini, 3D belleklerini ve 5G modemlerini otonom teknoloji konusunda dünya lideri olan marka ile bir araya getirdi. Bu antlaşma ile aracı kontrol eden beyin ile aracın çevresini gören gözleri birleşti.’’ İfadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıla kadar Tesla ile ortak çalışan Mobileye şirketi, antlaşmadan önce de Intel ile ortak çalışmalarda bulunmuştu. BMW’nin 2021 yılında çıkarmayı planladığı tamamen otomatik sürüş özelliklerine sahip aracın çalışmaları Intel ve Mobileye şirketleri tarafından yönetiliyordu. Bunların dışında Mobileye otonom teknoloji şirketi General Motors ve Lucid ile birlikte de çalışmalar yürütmüştü.

Mobileye’nin satın alması ile birlikte otomotiv sektöründeki ağırlığının artması beklenen Intel, özellikle otonom araç konusuna büyük önem veriyor. Teknoloji şirketi, 2030 yılına kadar otonom araç sistemlerinin, verilerinin ve servislerinin değerinin 70 milyar doları bulacağını belirtti.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın