İşte en güvenli 15 otomobil

0

ABD merkezli Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsi (IIHS), en güvenli otomobillerin yer aldığı Top Safety Pick+ ödülüne layık görülen araçları duyurdu. İyi dereceli farlar ve Small Overlap testlerinde gösterilen başarı dahil birçok farklı değişkenin ele alındığı değerlendirmede 15 otomobil bu ödülü elde etmeyi başardı.

ABD pazarında yer alan marka ve modellerin ele alındığı listede Alman, Kore ve Japon markaların ağırlıkta olduğu görülüyor. Türkiye’de Cerato adıyla satılan Kia Forte Sedan, Kia Soul, Subaru WRX, Impreza, Legacy, Outback, Toyota Camry, BMW 5 Serisi, Genesis G80, G90, Mercedes-Benz E-Serisi,  GLC, Hyundai Santa Fe, Santa Fe Sport ve Lincoln Continental Top Safety Pick+ ödülüne layık görülürken Lincoln Continental listede yer alan tek Amerikalı üretici olarak dikkat çekti.

Bu modellerin dışında 47 model ise Top Safety Pick ödülünü almayı başardı. Bu ödüle layık görülen sedan modeller arasında Mazda 3, Hyundai Elantra, Toyota Corolla, Alfa Rome Giulia, Audi A4, BMW 3 Serisi, Volvo S60, Honda Accord ve Hyundai Sonata yer aldı. Honda CR-V, Hyundai Tucson, Mazda CX-5, Mitsubishi Outlander, Subaru Forester, Toyota RAV4 ve Volvo XC60 ise SUV sınıfında bu ödüle uzanan modeller oldu. Tüm listeye buradan ulaşabilirsiniz.

Testleri geçmek için getirilen bazı yeni gereksinimlerin nedeni olarak ise IIHS yetkilileri, bazı üreticilerin daha etkili farlar ve yolculara daha güvenli bir ortam sunma konusunda yeterli çaba sarf etmemesi olduğunu belirtti.

IIHS Başkanı Adrian Lund, “Sürücüler, çoğunlukla aile bireylerinden oluşan yolcularının kendileri kadar iyi korunmasını bekliyor.’’ diye konuşurken, ‘‘Üreticiler bu konuya ağırlık verdiğimizden bu yana durumu daha fazla ciddiye alıyor, small overlap güvenliği konusunda yolcu korumasının tıpkı sürücü tarafındaki gibi iyi olacağından eminim.’’ açıklamasında bulundu.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın