Kia’nın yeni SUV modeli Stonic tanıtıldı

0

İnsanların, şehirde kullanıma uygun, küçük ancak yüksek yapılı araçlara olan ilgileri gün geçtikçe artarken markalar da bu isteğe göre yeni modeller piyasaya sürmeye devam ediyor. Bu trendin son üyesi ise Kia Stonic modeli oldu. Kia, yeni modelini Amsterdam’da yapılan bir etkinlik ile otomobil severlerin beğenisine sundu.

Araca ilk baktığımızda, B segmenti SUV modellerde görmeye alıştığımız tasarım detaylarını Stonic’te de görüyoruz. Geniş çamurluklara sahip olan aracın SUV karakteri, kullanılan plastik parçalar ve tavan rayları ile desteklenmiş. Hyundai Kona ile aynı platform üzerinde yükselen yeni modelin, platform kardeşine kıyasla daha sade bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bu sade tasarımı farklı renk kombinasyonları ile hareketlendirmeyi hedefleyen Koreli üretici yeni modelinde 20 farklı gövde ve tavan renk seçeneği sunuyor.

KiaStonic-07Kia, dış bölümde sunduğu renk seçeneklerini kabin içine de taşıyarak bu bölüme de farklı bir hava kazandırmayı hedeflemiş. Renkli iç mekana Apple CarPlay ve Android Auto destekli Kia’nın en yeni dokunmatik bilgi-eğlence sistemi ekranı eşlik ediyor. Geniş ve ferah bir iç mekan sunan araçta özellikle arka baş ve diz mesafesi yolcuları memnun edecek düzeyde. İç mekandaki genişlik aracın bagajında da devam ediyor, bu bölüm 352 litrelik bir yükleme kapasitesine sahip.

Avrupa pazarında 4 farklı motor seçeneği ile birlikte sunulacak olan yeni model üç benzinli ve bir dizel motora sahip. 1.0 litrelik yeni T-GDI turbo destekli motor 120 beygir güç sunarken bu motora 1.25 ve 1.4 litrelik atmosferik motorlar eşlik edecek. Araçta yer alacak olan tek dizel motor ise 1.6 litre hacme sahip.

KiaStonic-03Birçok güvenlik sistemini de içinde barındıracak otomobilde yaya algılama özelliğine sahip acil fren sistemi, ön çarpışma uyarı sistemi, şerit takip uyarı sistemi ve arka çapraz trafik uyarı sistemine sahip kör nokta uyarı sistemi bu özelliklerden bazıları.

2017 yılının 3. Çeyreğinde Avrupa’da satışa çıkması beklenen Kia Stonic, Nissan Juke, Renault Captur ve yakınlarda tanıtılan Hyundai Kona gibi B segment SUV modeller ile büyük bir mücadeleye girecek gibi görünüyor.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın