Koenigsegg Agera RS kendisine ait 0-400-0 km/s rekorunu geliştirdi

0

Koenigsegg Agera RS, üretim otomobilleri hız rekorunu kırmasının yanında kendisine ait olan 0-400-0 km/s süre rekorunu da geliştirdi.

Geçtiğimiz ay Bugatti Chiron’a ait olan 0-400-0 km/s süre rekorunu elde ettiği 36.44 saniyelik derecesi ile yerle bir eden Koenigsegg bu dereceyi yeterli görmemiş olacak ki Agera RS ile geçtiğimiz hafta sonunda yeni bir rekor denemesi daha yapmış.

Agera RS, Nevada’da gerçekleştirilen rekor denemesinde kendisine ait olan rekoru 3 saniyeden fazla geliştirerek 33.29’luk yeni bir derece elde etti. Bugatti Chiron’un 41.96 saniyelik derecesini düşündüğümüzde Koenigsegg’in Agera RS ile nasıl büyük bir iş başardığını bir kez daha anlıyoruz.

Konuşulan bu rakamlar yetmezmiş gibi İsveçli üretici, 0-400-0 km/s koşusunu Regera modeli ile 30 saniyenin altında tamamlayabileceklerini iddia etti. Koenigsegg, Regera’nın 400 km/s hıza 20 saniyenin altında ulaşabileceğini belirtirken toplam sürede de 1.360 beygirlik Agera RS’ten 4 saniye daha hızlı olabileceğini vurgulandı.

5.0 litrelik V8 motora sahip olan Regera içinde barındırdığı elektrikli güç ünitesi ile toplamda 1500 beygir güç ve 2000 Nm tork üretebiliyor. Sahip olduğu rakamlar düşünüldüğünde bahsi geçen dereceleri rahatlıkla geçmesi beklenen araçla birlikte Koenigsegg’in herhangi bir hız denemesi yapıp yapmayacağı ise henüz bilinmiyor. İsveçli marka en önemli kozunu ortaya koymadan önce hali hazırda oldukça etkileyici dereceler elde eden Agera RS modelinin rekorlarının geçilmesini bekleyecektir.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın