Koenigsegg One:1 kazasının nedeni ortaya çıktı

0

Nürburgring Pisti’nde geçen hafta yaşanan kazadan sonra, Koenigsegg firması kazalı One:1’i İsveç’teki fabrikasına götürerek detaylı bir inceleme gerçekleştirdi. Bu incelemenin ardından kazanın ABS sistemindeki bir hatadan meydana geldiği ortaya çıktı.

Sol ön tekerlekteki ABS sisteminde meydana gelen hatayı, araç uyarı ışığı yakarak sürücüyü ikaz etmeye çalışsa da, normal koşullar altında fark edilecek olan bu uyarı, pist üzerinde son derece hızlı giderken sürücü tarafından algılanması mümkün olmamış gibi görünüyor.

Araç, ABS sistemi devreye girene kadar düzgün olarak hareket etmiş olsa da, girilen virajla birlikte sürücünün fren yapması , ABS sistemini de devreye sokmuş ve aracın sol ön lastiğinin kilitlenmesiyle, araç pist dışına çıkarak, yaklaşık 110 km hızla bariyerlere çarpmıştı.

Bu çarpışma aracı yaklaşık 20 metre havaya fırlatmış ve 180 derece döndürerek yere düşmesine neden olmuştu. Firmanın açıklamalarına göre hava yastıkları ve diğer güvenlik elemanları kusursuz çalışmış ve olası ölümcül bir durumun önüne geçilmiştir. Sürücü dışarı çıkarılmış ve çıkan küçük yangın da söndürülmüştür. Hastahaneye kaldırılan sürücünün ise rutin kontrollerin ardından aynı gün taburcu edildiği açıklandı.

Firma ABS’deki hata dışında aracın diğer parça ve yazılımlarında bir sorun olmadığını açıkladı. ABS sisteminin yazılımında da güncelleme yaparak, bundan sonra sistemin, benzer durumlarda sürücüyü daha etkili bir biçimde uyararak hızı da maksimum 100 km’de sınırlayacağını açıklandı.

Ayrıca firma, aracı yeniden inşa edip yakın bir gelecekte tekrar Nürburgring’e döndüreceklerini de açıkladı.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın