Lada’dan yeni bir crossover: XRAY

0

Lada, XRAY adlı crossover’ını ilk olarak 2012 yılında Moskova Otomobil Fuarı’nda konsept haliyle bizlere sergilemişti. Yıllarca beğeni toplayan crossover, sonunda 15 Aralık tarihinden itibaren üretim için hazırlandı. “XRAY” ismi, bildiğimiz X-Ray ışınlarının yanı sıra farklı birkaç anlam daha taşıyor. Lada bunu “X – crossover class, Recreation, Activity, Youth” olarak tanımlıyor. Bu 4 harften X crossover segmentini, R eğlenceyi, A aktiviteyi, Y gençliği temsil ediyor.

lada-xray-2XRAY’de aynı zamanda Lada’nın Vesta sedan otomobiliyle başlayan yeni tasarım anlayışını görebiliyoruz. Aracın genel tasarımına baktığımızda önde LED’li gündüz farları dikkatimizi çekiyor. Yan tarafta ise omuz çizgisinin ön bölgede yüksekten başlıyor olması aracın olduğundan daha yüksek görünmesini sağlıyor. Aracın yerden yüksekliğinin fazla olması ise bu sınıftaki bir otomobil için büyük avantaj olarak görünüyor. XRAY, iç mekanda da deri direksiyon simidi, USB ve AUX bağlantılı ses sistemi, elektrikli yan aynalar ve elektrikli camlar, klima ve park sensörleri gibi çeşitli donanımları sunuyor. Bu da aracın Rusya gibi pazarlardaki elini kuvvetlendiriyor.

lada-xray-11Üretici firma AvtoVAZ, bu crossover’ın Renault-Nissan ortaklığından oluşmuş B0 platformu üzerine geliştirildiğini belirtiyor. Bu platformda üretilen diğer otomobillere Nissan Note ve Nissan Juke’u örnek olarak gösterebiliriz. XRAY’in motor seçenekleri arasında ise 3 adet benzinli motor yer alıyor. Baz versiyonda 106 beygir güç üreten 1.6 litrelik bir benzinli, orta versiyonda 114 beygir güç üreten bir benzinli ve en üst versiyonda 123 beygir güç üreten 1.8 litrelik benzinli bir motor bulunuyor. Bu motorlar manuel veya otomatik şanzımanlar ile kombine edilebiliyor.

XRAY, 2016 yılının başlarında EuroNCAP güvenlik testlerine girecek ve geliştirici firma bu crossover’ın 3 yıldızdan yukarı bir puan alacağına güveniyor. Aracın satışlarına ise 2016’nın Şubat ayından itibaren başlanılacak.

Yazar hakkında

Mertcan Aytar

En büyük hobisi otomobiller olan bir makine mühendisliği öğrencisi

Bir Cevap Yazın