Lamborghini Aventador SVJ Roadster Cenevre’de görücüye çıkacak

0

Lamborghini’nin pist odaklı geliştirilen modellerinde kullandığı SVJ takısı Superveloce Jota’nın bir kısaltması. Bu ekstrem versiyonların son üyesi olan Aventador SVJ Roadster ise Cenevre Otomobil Fuarı ile birlikte görücüye çıkacağını öğrendik.

Sınırlı üretim olan Aventador SVJ’nin üstü açık versiyonu, standart Roadster’ın her biri yaklaşık 6 kg ağırlığında olan ve ön bagajda saklanabilen çıkarılabilir karbon fiber çift çatı panellerini içinde barındırıyor. Üstü açılabilir tavanın getirdiği ağırlık dezavantajı dışında üstü açık versiyon, şuanda Nürburgring tur rekorunu 6.44.97 ile elinde tutan coupe kardeşi ile aynı yapıya sahip olacak.

Süper otomobil, gücünü 770 beygir ve 720 Nm tork üretebilen 6.5 litrelik atmosferik V12 motordan alıyor. Bu değerleri Aventador S modeli ile kıyaslandığımızda 40 beygir güç ve 30 Nm tork avantajı olduğunu görüyoruz.9288e2bc-lamborghini-aventador-svj-5Üstü açılabilir model, Aventador SVJ’de de kullanılan aerodinamik elemanların hepsine sahip olacak. Aerodinamica Lamborghini Attiva (ALA) sisteminin hareketli spoyleri, belirgin arka difüzörü, elden geçirilmiş altyapı ve yere basma kuvvetini %40 oranında arttıran büyük arka kanadı Aventador SVJ Roadster modelinde de göreceğiz.

Aracın süspansiyon, 7 ileri otomatikleştirilmiş şanzımanı, denge kontrolü ve ABS sisteminde de geliştirmeler yapılmış. Ayrıca aracın dört tekerlekten çekiş sistemi, arka tekerleklere biraz daha fazla tork gönderecek. Aventador Roadster SVJ’nin Nireo tekerlekleri ise özel olarak yapılan Pirelli P Zero Corsa lastikleri ile sarmalanmış.

Aventador SVJ Roadster’ın satışlarının bu yıl başlamasını bekliyoruz. Henüz aracın üretminin kaç adet ile sınırlı olacağını bilmiyoruz ancak coupe versiyon, 900 adetlik üretimine ek olarak 63 Edition adı verilen ve 63 adet üretilen özel versiyonla birlikte toplamda 963 adet üretilmişti.

Not: Lamborghini Aventador SVJ görselleri kullanılmıştır.

 

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın