Le Mans 24 Saat’te Porsche’nin bileği bükülmüyor

0

Teknik arızaların damga vurduğu Le Mans 24 Saat yarışını Porsche ilk sırada bitirmeyi başardı. LMP1 kategorisinde yarışan markanın 2 numaralı aracının yarışı lider bitirmesi ile birlikte Porsche, Le Mans 24 Saat yarışında üst üste üçüncü zaferini elde etmiş oldu.

Geçen seneki dramatik sonu unutturmak isteyen Toyota, buraya üç araçla birlikte gelmişti. Yarışa da ilk iki sırada başlayan Toyota’ların başı yine teknik sorunlarla dertteydi. İlk 10 saat geride kaldığında yarışı açık ara farkla önde götüren Toyota’nın 7 numaralı aracı yaşadığı mekanik arıza sonrası yarış dışı kaldı. Bu dakikadan sonra yarış liderliğini eline geçiren Porsche’nin 1 numaralı aracı, 8 numaralı Toyota’nın da yarış dışı kalmasıyla iyice rahatlamıştı ancak bu sefer de lider Porsche yaşanan motor arızası nedeniyle yarışa veda etmek zorunda kaldı.

Porsche-Wins-24-Hours-Of-Le-Mans-51 numaralı Porsche’nin yarışa veda etmesinin ardından LMP2 sınıfında mücadele eden 38 numaralı Jackie Chan DC aracı liderliği ele geçirdi. Bu sırada Porsche’nin 2 numaralı aracı liderin yaklaşık 3 tur gerisindeydi. Timo Bernhard, Earl Bamber ve Brendon Hartley yönetimindeki 2 numaralı Porsche hızla farkı kapatarak yarışın bitimine yaklaşık 1 saat kala liderliği ele geçirdi. Yarışın sonuna kadar da liderliğini koruyan araç Porsche’ye üst üste üçüncü zaferini getirdi.

Sadece iki LMP1 aracının bitiş çizgisini gördüğü yarışta, ikinci sırayı LMP2 kategorisinden Oliver Jarvis, Ho-Pin Tung ve Thomas Laurent yönetimindeki 38 numaralı Jackie Chan DC elde etti. Üçüncü sıra ise yine aynı kategoriden Nelson Piquet Jr, David Heinemeier Hansson ve Mathias Beche’nin direksiyonunda olduğu 13 numaralı Vaillante Rebellion’un oldu.

Buraya büyük umutlarla gelen Toyota ise tek aracının bitiş çizgisini gördüğü yarışta dokuzunculukla yetinmek zorunda kaldı.

GT klasmanında ise 63 numaralı Corvette C7.R ve 97 numaralı Aston Martin arasında yaşanan liderlik mücadelesine tanıklık ettik. Bu mücadelenin kazananı ise 97 numaralı Aston Martin oldu.

AM kategorisinde ise Ferrari’ler ilk üç sırayı kimseye kaptırmadı.

Honeybadger is ready! #lemans24hours #ataturk

A post shared by Salih Yoluc ?? (@salihyoluc) on

Le Mans 24 Saat yarışına tarihte ilk defa Türk bir pilot katıldı. GM Amatör sınıfında Aston Martin Vantage ile yarışan Salih Yoluç, takım arkadaşları Euan Hankey ve Rob Bell ile yarışı kendi sınıflarında 7. olarak tamamlamayı başardılar. Salih Yoluç böylelikle Türkiye’yi Le Mans 24 Saat yarışlarında temsil eden ilk isim olarak tarihteki yerini aldı.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın