Makyajlanan 2019 Porsche Macan resmi olarak tanıtıldı

0

Porsche en sonunda yeni Macan’ın üzerindeki örtüleri kaldırdı. Yenilenen model tasarım anlamında gelişirken iç mekan da yeni teknolojilerle donatılmış.

Yeni modelde tasarım anlamındaki en dikkat çekici değişiklik arka bölümde olmuş. Üç boyutlu birbirine doğru uzanan LED stop lambalarına ev sahipliği yapacak olan araç bu anlamda Porsche’nin diğer modelleri ile aynı çizgiye kavuşmuş. Aracın yeniden tasarlanan ön bölümünde standart LED farlar sunulurken opsiyonel olarak Porsche’nin Dinamik Işık Sistemi de yer alacak. Alman üretici yeni modeline Miami Mavisi, Metalik Mamba Yeşili, Dolomite Gümüş Gri ve Crayon adı verilen 4 yeni renk katmış. Yeni model ayrıca 20 ve 21 inç boyutunda yeni jantlar ile tercih edilebilecek.

Makyaj operasonu, Trafik Asistanı da dahil olmak üzere Macan’a bir dizi yeni güvenlik asistanı sistemi getirmiş. Hali hazırda en sportif kompakt SUV modellerden biri olarak gösterilen Macan’ın şasisi de elden geçirilerek daha konforlu bir sürüş sunması hedeflenmiş.3c4b99d6-2019-porsche-macan-01Yeni Macan’ın iç mekanında ise daha fazla değişiklik bizleri bekliyor. Porsche, full HD dokunmatik ve özelleştirilebilir bir arayüz sunan son nesil 11 inç boyutunda ekrana sahip bilgi-eğlence sistemini ekleyerek ön konsolu yeniden tasarlamış. Havalandırma ızgaları da bu ekranın altına konumlandırılırken ayrıca istenildiği takdirde ‘Sport Response’ tuşu ile daha sportif tepkiler verebilen bir direksiyon simidi de yeni modeldeki yerini almış.

Yeni bilgi-eğlence sistemi ayrıca standart olarak tamamen ağ bağlantılı Connect Plus sistemi ile donatılmış. Bu sistem ses ile kontrol edilebilirken aynı zamanda gerçek zamanlı trafik bilgisini de sürücüsüyle paylaşabiliyor.

Porsche, yeni modelin motor seçenekleri konusunda henüz bir açıklama yapmadı ancak giriş seviyesinde 2.0 litrelik dört silindirli turbo beslemeli motorların kullanılmaya devat etmesini bekliyoruz. 3.6 litrelik eski V6 motorların ise yerini yeni V6 motorlara bırakacağını söyleyebiliriz.

2019 Macan S ve GTS modellerinin 3.0 litrelik turbo beslemeli V6 motorlara ev sahipliği yapacağı söylenirken model gamının en tepesinde yer alan Macan Turbo’da ise Audi RS4‘ten tanıdığımız 2.9 litrelik V6 görev yapacak. Dizel güç üniteleri ise muhtemelen motor gamından çıkarılacak.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın