Makyajlanan Mazda 6 Wagon yeni teknolojileriyle geliyor

0

Makyajlanan Mazda 6 Wagon, Cenevre’de yeni ve konsept modellerin gölgesinde kaldı. Ancak yeni model birçok güncelleştirmeye tabi tutulmuş.

Dış bölümden başlayacak olursak, ön bölümde makyajlanan Sedan versiyonunun ayak izlerini takip eden Wagon, örgü şeklindeki yeni ızgaraya kavuşmuş. Geniş ızgara, LED sinyal lambalarıyla süslenen yeni ön farlarla çevrelenirken aracın sis lambaları da elden geçirilmiş. Bunların dışında yeni gövde rengi seçenekleri sunulacak olan araçta ayrıca yeniden tasarlanan 17 ve 19 inçlik alüminyum jantlar kullanılacak.

İç bölüme geçtiğimizde ise malzeme kalitesinin arttığını görüyoruz. Konfor konusuna da el atan Mazda, makyajlanan modelde daha fazla dolgu malzemesine sahip daha geniş minderli koltuklara yer vermiş. Teknoloji konusunda da gelişme gösteren araç, 8 inç boyutundaki bilgi-eğlence sistemi ekranına ve yenilenmiş bir gösterge paneline de ev sahipliği yapıyor.

Yeni Mazda 6 Wagon’un üst paketlerinde 7 inçlik TFT LCD ekranlı gösterge paneline yer verilirken ayrıca araç bilgisini doğrudan ön cama yansıtan yeni ‘Aktif Sürüş Ekranı’ da sunulan yenilikler arasında. Havalandırmalı ön koltuklarla sipariş edilebilecek olan yeni Mazda 6 Wagon, Nappa deri döşeme, Sen ahşap döşeme ve süet malzemelere yer verilen yeni bir lüks paket ile tercih edilebilcek.Mazda6-Wagon-27Makyajlanan model, performansı yükseltilirken yakıt tüketimi ve emisyonları düşürülen yenilenen motor yelpazesine ev sahipliği yapacak. 2.0 litrelik SKTACTIV-G benzinli motorlar 145 ve 165 beygirlik iki farklı versiyonla sunulurken 194 beygir güç ve 258 Nm tork üreten 2.5 litrelik benzinli ünite de yine seçenekler arasında yer alacak.

Dizel cephesinde ise giriş seviyesinde 150 beygir güç ve 380 Nm torka sahip 2.2 litrelik SKYACTIV-D görev yapacak. Aynı motorun 184 beygir ve 445 tork üretebilen versiyonu da yine müşteriler tarafından tercih edilebilecek.

Yenilenen motor yelpazesinin yanı sıra makyajlanan Mazda 6 Wagon, yeni amortisör ve dengeleyicilere sahip süspansiyon sistemini de içinde barındıracak.  Mazda, bu değişikliklerin “daha pürüzsüz, daha doğrusal” bir sürüş sunmaya yardımcı olacağı iddiasında.

Mazda mühendisleri ayrıca, gövdenin önemli noktalarını güçlendirerek ve daha kalın zemin panelleri ekleyerek gürültü, titreşim, sertlik düzeylerini geliştirmeye odaklanmışlar. Şirket ayrıca şaft tünelini titreşim emici malzemelerle kaplarken tavanının iç yapısını da değiştirmiş.

Güvenlik konusuna da önem veren Mazda, makyajlanan modelde daha geniş bir yelpazeye sahip i-ACTIVSENSE güvenlik teknolojisine yer vermiş. Yenilenen güvenlik teknolojileri arasında, tüm hızlarda çalışabilen Mazda Rader Cruise Control sisteminin yanı sıra dört farklı kamera ile aracın çevresini kontrol eden 360° View Monitör sistemi dikkat çekiyor.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın