Makyajlanan Yaris artık daha sportif, daha duygusal

0

“Dinamik ve duygusal” tanımı benimsenerek yapılan makyaj operasyonunda son dönemde Toyota’nın Corolla, Auris gibi modellerinde karşılaştığımız “Keen Look” – Keskin Bakış ve “Under Priority” –  Öncelikli tasarım felsefesi etrafında şekillenen yeni Yaris’in ön yüzü Avensis’i ve Corolla Verso’yu özellikle far tasarımıyla andırıyor.

1411201332668507744

Genel olarak dıştan bakıldığında ön tamponda daha küçük bir ızgara ve çok daha büyük trapezoid şeklinde hava kanalı gözümüze çarparken farlarda da LED gündüz farlarının kullanıldığı dikkat çekiyor. Arka tarafta tampon tasarımı ve stopların iç yapısının değiştiğini görüyoruz. Yandan bakıldığında 15” ve 16” boyutundaki jantların da yeni dizayn mahsülü olduğunu söyleyebiliriz.

19520529021179741517

Yaşam alanına geçtiğimizde yeni bir gösterge tablosu, elden geçirilmiş bir orta konsol görürken malzeme kalitesinde de artış olduğu belirtilmekte. Diğer dikkati çekenler arasında daha yumuşak plastik malzeme kullanımı, saten krom trimler, yeni seçeneklere kavuşan döşemeler ve 7” ekranla beraber isteğe bağlı olarak alınabilen Toyota Touch 2 multimedya sistemi olarak sıralayabiliriz.

Motor seçeneklerinde bir değişiklik olmayan Yaris’te sunulacak 4 farklı motorun teknik özellikleri şu şekilde:

– 69 bg güç çıkışına sahip 95 Nm Tork 1.0 l üç silindirli benzinli

– 99 bg güç çıkışına sahip 125 Nm Tork 1.33 l. dört silindirli benzinli

– 90 bg güç çıkışına sahip 205 Nm Tork 1.4 l. dört silindirli dizel

– 1.5 litre hacimli benzinli motora sahip 100 bg gücündeki hibrit

Bu saydığımız gelişmelerin yanı sıra 2014 Yaris yeni amortisörlerle ve direksiyon sistemiyle daha sert bir kimliğe bürünmüş. Ayrıca konforu ve yol tutuşunu arttırmak adına arka süspansiyonlar da yeniden tasarlanmış.

Yazar hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Gemi Makinaları Mühendisliği öğrencisi, otomobil alanında tamir, bakım, aksesuar, modifiye, tanıtım-lansman alanlarında görev almış, çocukluğundan beri işi gücü otomobil olan kimse.

Bir Cevap Yazın