Mazda, 184 beygirlik yenilenen MX-5’in ayrıntılarını paylaştı

0

Mazda, büyük oranda güncellenen MX-5’in ayrıntılarını aracın 26 Temmuz’daki tanıtımı öncesinde bizlerle paylaştı.

İlk olarak kaputun altında başlayacak olursak, 2.0 litrelik SKYACTIV-G motoru optimize edilen hava girişleri, yeni silindir başları, revize edilmiş pistonlar ve yeni bağlantı çubukları ile büyük ölçüde elden geçirilmiş. Japon üretici, bu yenilikler ile birlikte motorun performansının arttığını belirtirken ağırlığının da azaldığını vurguladı.

Şirket, motorun verilerini paylaşma konusunda çekingen davranırken performansın yaklaşık olarak %15 artacağı belirtildi. Buna ek olarak motorun torkunun tüm devirler için arttığı açıklanırken maksimum devirin de 6.800’den 7.500’e çıktığının altı çizildi. Basın toplantısında net rakamlar paylaşılmamasına rağmen daha sonra ortaya çıkan raporlar güncellenen ünitenin 184 beygir güç ve 205 Nm tork üreteceğini ortaya koydu. Mevcut motorun 157 beygir güç ve 200 Nm tork ürettiğini düşünürsek bu rakamlar oldukça etkileyici.46378aac-2019-mazda-mx-5-miata-4Markanın bir diğer motoru 1.5 SKYACTIV-G de güncelleştirmeden nasibini almış. Mevcut ünite, 131 beygir güç ve 150 Nm tork sunarken güncelleme ile birlikte bu rakamlar 132 beygir ve 152 Nm torka çıkmış. Bu rakamlar göze pek etkileyici gelmese de Japon üretici, yeni motorun çok daha fazla yakıt verimliliği ve daha çevreci bir performans sunacağı iddiasında.

Bunların dışındaki değişiklikler oldukça sınırlı ancak yeni bir direksiyon simidi ve revize edilmiş TFT ekran göze çarpan değişiklikler arasında. Müşteriler ayrıca yeni bir kahverengi deri döşeme ve 16 inçlik siyah renkli yeni alaşım jantları sipariş edebilecekler.

Küçük tasarım değişikliklerinin dışında yeni MX-5, Japonya’da ek standart güvenlik ekipmanları sunacak. Öne çıkan özellikler arasında Gelişmiş Akıllı Şehiriçi Fren Asistanı ve Şerit Takip Uyarı Asistanı sistemleri yer alıyor.

Önümüzdeki ay Japonya’da satışa çıkacak olan modelin daha sonra ise Avrupa ve diğer pazarlarda satışa çıkması planlanıyor.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın