Mazda 3’e 1.5 litrelik dizel motor seçeneği geliyor

0

2013’ten bu yana hatchback ve sedan karoserli olarak piyasada olan 3.nesil Mazda 3’ler, ülkemizde 1.5 litrelik SkyActiv-G adlı benzinli motor ile satılıyordu. Fakat otomobiliyle her gün yol yapan kullanıcılar tarafından dizel motor talebi günden güne arttı.

Mazda da bunun üzerine ilk olarak İngiltere’de 1.5 litrelik SkyActiv-D adlı dizel motorunu piyasaya sunmaya hazırlanıyor. 1 Aralık’tan itibaren İngiltere’de Mazda 3’lerle bu motor seçeneği sunulacak. Ardından diğer Avrupa ülkelerine ve de bizim ülkemize de aynı motor seçeneğinin gelmesini bekliyoruz. Zira 2.jenerasyon Mazda 3’te 1.6 litrelik dizel bir motor seçeneğini görmüştük.

mazda-skyactiv-d-dizel

Bu 1.5 litrelik dizel motor 105 beygir güç ve 270 Nm tork üretiyor. 6 vitesli manuel şanzıman ile bu motor 99g/km CO2 salınımna sahip. Bu motorun ortalama tüketim değeri ise 4lt/100km civarında görünüyor. Mazda 3 bu motor ile 0-100km/s hızlanmasını 11 saniyede tamamlıyor ve maksimum olarak 187 km/s hıza ulaşıyor.

Mazda’nın İngiltere departmanının yöneticisi Steve Tomlinson, bu motor seçeneğine çok fazla güvendiklerini belirtirken sözlerine şunları da ekledi: “Bu dizel motorun günlük fazla yol kateden birçok kişiyi cezbedeceğini ve hatta Mazda 3’ün şirket aracı olarak bile kullanılabileceğini düşünüyoruz.”

Yazar hakkında

Mertcan Aytar

En büyük hobisi otomobiller olan bir makine mühendisliği öğrencisi

Bir Cevap Yazın