McLaren 720S ile büyük oynuyor

0

McLaren, 650S’in yerine geçecek olan yeni 720S modelini Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıttı.

Selefinde olduğu gibi carbon monokok gövdeye sahip olan model yine çift turbolu bir V8 motora sahip. Koltukların arkasında konumlandırılan motor, gücünü arka tekerleklere iletiyor.

650S’te kullanılan 3.8 litrelik motor yerini 4.0 litrelik bir motora bırakmış. Ayrıca bu motor yeni bir turboya ve daha hafif elemanlara sahip. Tüm bu yenilikler ile motor gücü 720 beygir olurken, tork değeri de 770 Nm olarak ölçülüyor.

Tüm bu değerler rakipleri Lamborghini Huracan Performante ve Ferrari 488 GTB modellerinin gözlerini korkutmaya yeterken, bu değerleri geçmek için bir üst kademeye çıkarak 12 silindirli Ferrari 812 Superfast ve Lamborghini Aventador S gibi modellere bakmak gerekiyor. Tüm bu değerlerin dışında beygir gücü ve ağırlık karşılaştırmalarında da bu araç rakipleri 488 ve Huracan’ın önünde yer alıyor.

Aracın 0-100 km/s hızlanmasının yaklaşık 2.8 saniye olması beklenirken, son hızı ise 341 km/s olarak açıklandı.

Tüm bunların dışında çekici bir tasarıma sahip olan araç agresif bir burun tasarımına sahip. Geniş hava girişlerine sahip aracın arka tarafına geçtiğimizde ise bize çizgi halinde tasarlanmış stop lambaları ve onların hemen yanına yerleştirilmiş çift egzoz çıkışı karşılıyor. Ayrıca araçta belli hızların üzerinde aktif hale gelen devasa bir arka kanat da bulunuyor. Genel olarak McLaren’in tasarım dilini anlatan araç daha yeni ve pürüzsüz çizgilere sahip. İç mekanın ise önceki McLaren modellerine göre geliştiğini, daha ergonomik ve sofistike bir hal aldığını söyleyebiliriz.

Aracın tasarımı dışında 720S sürücüsünü mutlu edecek birkaç numaraya daha sahip. Sürücüsü yaklaştığında aynalarını açan, gösterge ışıklarını aktif hale getiren, ışıklarını yakan araç, ayrıca motor bölümünü de aydınlatarak sürücüsüne güzel bir karşılama sunuyor. Sürücü aracın kelebek kapılarını açtığında ise sürücü ekranı aktif hale geliyor.

Araçta, 650S’te yer alan çift kavramalı 7 ileri şanzıman, hassas elektro-hidrolik direksiyon, karbon-seramik frenler, başarılı fren sistemine ek olarak, değişken yapılı drift modu ve yenilenen proaktif şasi kontrolüne yer verilmiş.

McLaren’in 650S modelinin sevilen bütün özelliklerini koruyup yaptığı eklemeler ile birlikte yeni modeli 720S ile başarılı bir iş çıkardığını şimdiden söylemek mümkün.

 

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın