McLaren ilk F1 galibiyetini unutmadı: 720S Spa 68

0

McLaren, 1968 yılında Belçika’nın efsanevi Spa pistinde ilk F1 yarışını kazanmıştı. Mclaren M7A’nın direksiyonun başına geçen Bruce McLaren, Papaya Turuncu otomobili ile damalı bayrağı ilk gören yarışmacı olmuş, ayrıca Bruce McLaren, kendi tasarladığı otomobil ile yarış kazanan üçüncü sürücü olarak da tarihe geçmişti. Şimdi o yarışın üstünden tam 50 yıl geçti ve McLaren bunu, 3 adet özel 720S Spa 68 Collection ile kutluyor.

Bu üç McLaren 720S Spa 68 Collection modelinin her biri, 1968 Formula 1 yarış arabasının sahip olduğu MSO Bespoke Anniversary Turuncu gövde rengini üzerinde taşıyor. Ayrıca, aracın arka çamurluklarında, gümüş renkli 14 km’lik Spa pistinin taslağı yer alıyor. Aynı taslağı turuncu rengiyle aracın koltuk başlarında da görmek mümkün.01d4b694-mclaren-720s-spa68-mso-7Ayrıca aracın yükseltilmiş kapı eşiklerinde ”İlk McLaren F1 galibiyeti, Belçika Grand Prix-9 Haziran 1968, Bruce McLaren” ibaresi yer alıyor. Bu oldukça özel modelin anahtarlarında bile size bu durum hatırlatılıyor; turuncu anahtarın üzerine gümüş renkte Spa 1968 logosu işlenmiş. Araçta yer alan karbon fiber bölümün üzerinde yer alan plakada ise ‘Spa ’68 Collection’ yanı sıra bu üç özel araçtan kaçıncısına sahip olduğunuz belirtilmiş.

Parlak turuncu rengine kontrast oluşturacak şekilde parlak siyah çok kollu jantlara sahip olan 720S Spa 68, iç bölümde de turuncu dikişlerle yaratılmış bir çok kontrast detaya ev sahipliği yapıyor.

Sadece 3 adet üretilmiş olması 720S Spa 68’i MSO’nun şimdiye kadar ortaya çıkardığı en özel otomobil yapıyor. Üretilen üç otomobilin ikisinin şimdiden satıldığını söyleyelim.

 

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın