McLaren Senna’nın teknik verileri açıklandı

0

McLaren, yeni modeli Senna’nın 6 Mart tarihinde Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak tanıtımı öncesinde aracın teknik verilerini sonunda açıkladı.

McLaren Senna, sahip olduğu 4.0 litrelik çift turbo destekli V8 motorundan 800 beygir güç ve 800 Nm tork üretiyor. Sadece 1.198 kg ağırlığında olan Senna, arka bölümdeki devasa rüzgarlığın da yardımıyla 800 kg yere basma kuvveti uygulayabiliyor.

Trafiğe açık yollarda kullanılması yasal olan bu araç düz bir çizgi üzerinde 0’dan 100 km/s hıza sadece 2.8  saniyede çıkarken, 200 km/s hıza çıkmak için 6.8 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Aracın çeyrek mili( yaklaşık 400 metre) katetme süresi 9.9 saniye olduğu açıklanırken bu süreçte 340 km/s hıza ulaşabiliyor.

Tasarım Direktörü Rob Melville, “McLaren Senna’nın tasarım dili son derece agresif ve önceki herhangi bir McLaren’den farklı.” açıklamasını yaparken ”Aracı ilk kez gördüğünüzde McLaren P1’den bile farklı bir seviyeye çıkmak zorunda olduğumuz tek bir amaç ve hedef doğrultusunda odaklanılmış olduğunu anlayacaksınız.” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.mclaren-senna-new-facts-revealed-29Bu özel model geliştirilirken McLaren’in diğer Super Series araçlarına kıyasla bazı farklılıklar da oluşmuş. Örnek vermek gerekirse, aracın egzoz çıkışları diğer modellere göre yere 18 cm daha yakın konumlandırılmış. Senna’da dikkat çeken bir diğer parça ise aracın hidrolik destekli karbon fiber arka kanadı. Sadece 4.87 kg olan bu parça kendi ağırlığının 100 katına kadar yere basma kuvveti uygulayabiliyor.

Senna’nın daha hızlı olabilmesi için birçok parçası oldukça hafif malzemelerden elde edilmiş. Hafif yapının yanı sıra süper otomobil 7 ileri çift kavramalı şanzımanı, RaceActive şasi kontrol sistemi, aerodinamik parçaları ve özel Pirelli P ZERO Trofeo R lastiklerinin de yardımıyla bu performansı ortaya koyuyor. Bu denli hızlı bir aracın fren sistemi de özel olmalı tabi ki. Bu ayrıntıyı da atlamayan McLaren, üretilmesi birkaç ay süren şimdiye kadar yol otomobillerinde kullanılmış en gelişmiş fren sistemine Senna’da yer vermiş. Seramik fren disklerine sahip bu fren sisteminin Formula 1’den ilham alınarak geliştirilen ön kaliperlerinin çok daha çabuk soğuması için 6 adet havalandırmalı piston kullanılmış.mclaren-senna-new-facts-revealed-15Aracın iç mekanına geçtiğimizde ise bolca karbon fiber ve Alcantara döşeme bizleri karşılıyor. Oldukça sade tasarlanan iç bölümde gösterge paneli, kapılar ve Monocage III gövde elemanlarının karbon fiberle kaplı olduğunu görüyoruz. Senna’nın yan hava yastıkları ise Alcantara döşemenin altına gizlenmiş. Bunların dışında kabindeki diğer elemanlar ağırlık tasarrufu gözetilerek ele alınmış.

Senna’nın opsiyon listesinde ise karbon fiber koltuklar ve yüksek kaliteli deri döşeme seçenekleri yer alıyor. Alıcılar, park sensörleri ve arka görüş kamerası için ise ekstra bir maliyet ödemeyecekler. Opsiyon listesinde ayrıca sadece 7.32 kg ağırlığında olan 7 hoparlörlü Bowers & Wilkins ses sistemi de bulunuyor.

Müşteriler, McLaren Senna’yı Stealth Cosmos siyah, Trophy Kyanos mavi, Trophy Mira turuncu, Vision Pure beyaz ve Vision Victory gri renklerinden biri ile tercih edebilecekler. Bunun dışında iç mekanda da Jet Black deri veya Carbon siyah Alcantara döşemeler de seçenekler arasında olacak.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın