Mercedes-AMG 1300 beygir gücünde bir hiper otomobil geliştiriyor

0

Mercedes-AMG söylentilere göre yakında çıkacak olan Aston Martin Red Bull AM-RB 001’e rakip olacak bir otomobil çıkarmak için çalışmalar yapıyor.

Şirkete olan yakınlığı ile bilinen GTspirit’in haberine göre, Mercedes’’in performans bölümü hiper bir otomobil üretmek için çalışmalarını sürdürüyor. R50 olarak isimlendirilmesi beklenen model, eğer çıkarsa McLaren P1, Porsche 918 Spyder ve Ferrari LaFerrari’den bir basamak üstte konumlanacak.

Araç, 2 ön tekerleğe güç veren her biri 150 beygir gücünde 2 elektrikli motora sahip olacak. Bu motorlara 2.0 litrelik 4 silindirli turbo motor eşlik edecek. Bu motordan 1000 beygir gibi inanılması güç bir değer elde eden AMG, böylece toplam 1300 beygir güce sahip olacak.

Mercedes-Benz SL-GTR konsept

AM-RB 001 gibi güç-ağırlık oranında 1’e 1’lik bir değer elde etmeyi planlayan Mercedes-AMG, aracı 1300 kilogram civarında tutmayı hedefliyor. Bu hedefe ulaşmak için aracın gelişmiş bir karbon fiber monokok gövdeye sahip olması üzerinde çalışmalar sürdürülüyor.

Ayrıca, her tekerleği ayrı ayrı kontrol edebilmek adına, araçta 4 tekerlekten kontrol sistemi ve gelişmiş adaptif süspansiyon sistemi bulunucağı da gelen bilgiler arasında. Karbon fiber gövde panelleri ve aerodinamiği de kombine edildiğinde, Mercedes-AMG R50 modeli farklı rüzgarlar estirebilir.

Mercedes’in Formula 1’deki mevcut hakimiyeti de göz önüne alınacak olursa, markanın bu tip bir otomobil üretmesi için yeterli teknik bilgiye sahip olduğu çok net ortaya çıkıyor.

Eğer araç üretilip piyasaya sürülürse, 2 ila 3 milyon Euro arasında bir değerden satılması bekleniyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın