Mercedes-Benz, motorlarını Volvo ile paylaşabilir

0

Geely’nin yönetim kurulu başkanı Li Shufu’nun geçtiğimiz günlerde Daimler AG’nin %9.69’luk hissesini satın alması sonrası Geely bünyesinde yer alan Volvo ve Daimler’in sahibi olduğu Mercedes-Benz hakkında çeşitli ortaklık haberleri gelmeye başladı.

Alman Manager Magazin dergisinin yaptığı habere göre iki şirketin elektrikli araçlar için ortak bir platform geliştirebileceklerini belirtti. Haberde, Geely’nin bir süredir elektrikli otomobiller için yeni bir mimari geliştirdiğinin altı çizilirken iki şirketin ortak batarya üretebileceği de iddia edildi.

Bazı Daimler ve Geely yöneticileri bu ortaklığa sıcak bakmazken özellikler Daimler yöneticisi, ”İdeal olarak bir kazan-kazan ittifakı istiyoruz. Geely ve Volvo ile bir araya gelmek Mercedes-Benz teknolojisi için bir kazan-kazan değil.” ifadeleri ile bu ortaklığa sıcak bakmadığını belirtti. New Volvo V60 exteriorDaimler yöneticisi her ne kadar karşı çıkmış olsa da, ortaklık ile ilgili iddialar azalmış değil. Mercedes-Benz motorlarının Volvo modellerinde kullanılabileceği iddiası ise bu iddialar arasında öne çıkıyor. Henüz motor paylaşımı konusunda bir ayrıntı paylaşılmamış olsa da Stuttgart merkezli kaynaklar tarafından Daimler’in daha farklı bileşenleri de paylaşmaya istekli olabileceğini belirtiliyor.

Dikkat çekici diğer bir iddia ise Daimler’in Volvo’dan küçük bir pay alabileceği yönünde. Konu ile ilgili ayrıntılar sınırlı olmasına rağmen gelen raporlara göre bu durum iki şirket arasında işbirliği yapma konusundaki isteği göstermek amacıyla yapılabilir. Ancak aynı raporda, bu hisse sat alımının çok büyük rakamlara ulaşmayacağının da altı çiziliyor.

Reuters’in ulaştığı Daimler sözcüsü konu hakkında ”Yorum yapmayacağımız tam bir spekülasyon” ifadesini kullanırken Volvo yetkilisi ise soruları cevapsız bıraktı.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın