Mitsubishi e-Evolution konseptinin detaylarını paylaştı

0

Mitsubishi, e-Evolution Concept modelini gün yüzüne çıkardı. Adını efsanevi Evolution’dan alan konsept modelini görenlerin ise hayal kırıklığına uğramaları muhtemel. Çünkü Japon marka, Evolution  ismini tıpkı Eclipse modelinde olduğu gibi crossover bir araçta yaşatmaya kararlı görünüyor.

Beklendiği gibi üç adet elektrik motordan gücünü alacak olan modelde 2 motor bölüme yerleştirilirken diğer ünite ise ön bölümde konumlandırılmış. Bataryaların aracın alt bölümünde yer aldığı modelde Mitsubishi’nin arkadaki motorların birlikte çalışmasına olanak sağlayan elektrik kontrollü tork vektörü Dual Motor Active Yaw Control sistemini de içeren 4 tekerlekten çekiş sunuluyor.

Mitsubishi, crossover modelinin sürüş zevkini spor otomobil seviyesine çıkarmak için ise ‘Super All-Wheel Control(S-AWC) olarak adlandırılan sisteme e-Evolution konseptinde yer vermiş.MITSUBISHI e-EVOLUTION CONCEPTe-Evolution ayrıca yapay zeka sistemleri ile donatılmış. Japon otomobil üreticisi, bu sistemin yol ve trafik koşullarındaki değişiklikleri okuyan bir dizi sensör aracılığıyla çalışarak “sürücünün kabiliyetini arttırdığını” belirtti. Ayrıca bu yapay zeka sistemi özel çalışma programları hazırlayarak kullanıcının sürüş yeteneklerini geliştirebileceği vurgulandı.

Aracın tasarımına değinecek olursak, ön bölümde sunulan çifte LED farlar araca farklı bir hava kazandırırken farların altında yer alan hava girişleri ise araca agresif bir duruş katmış. Coupe formlu crossover modelin ön camı ise oldukça eğimli tasarlanmış. Eğimli ön camı takip eden alçak tavan yapısı aracın coupe karakterine katkıda bulunurken aracın her iki tarafında yer alan spoyler benzeri tavan uzantıları hoş bir görüntü ortaya koyuyor. Sportif tasarım arka bölümde de devam ediyor. Coupe formlu SUV modellerden alışık olduğumuz eğimli arka cam çizgisi bu araçta da kendisine yer bulmuş. Aracın ‘Y’ formlu stop lambaları ise oldukça şık görünüyor. Arka bölümde de kullanılan hava girişleri bu bölüme de agresif bir görünüm kazandırırken mavi ayrıntılı difüzör elektrikli bir modele baktığımızı bizlere hatırlatıyor.

Mitsubishi, tasarım anlamında crossover modelinde oldukça iyi bir iş çıkarmış. Genel anlamda oldukça beğendiğimiz konsept modeli eğer başka bir isim adı altında tanıtılsaydı daha çok sevebilirdik.

 

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın