Nissan, yenilenen Qashqai’nin ayrıntılarını paylaştı

0

Yenilenen Nissan Qashqai, Avrupa’da yapılacak olan tanıtımına hazırlanırken şirket makyajlanan modelin tüm ayrıntılarını paylaştı.

Nissan, makyaj operasyonu ile birlikte dış tasarım, daha iyi iç mekan kalitesi, sürüş karakteri ve şirketin yeni yarı otonom sürüş teknolojileri olmak üzere 4 ana noktaya yoğunlaştı.

Makyaj ile birlikte Tekna+ adı verilen daha lüks bir karakter sunan yeni donanım seviyesi eklenen aracın premium rakiplerinin seviyesine ulaşması amaçlanmış. Nappa deri döşemelere sahip Tekna+, 8 hoparlörlü Bose müzik sistemi ve gümüş renk kaplamalı yan aynalar ve tavan rayları ile birlikte gelecek.

Yenilenen Qashqai, daha kaliteli malzemeler ve yeni donanımlara sahip güncellenmiş bir iç mekanı da beraberinde getiriyor. D şeklindeki yeni direksiyona sahip olan model, yenilenen havalandırma ızgaraları ve daha kaliteli malzemelere sahip iç kapı kolları ile iç mekanda kalite hissi arttırılmış.

2018-NissanQashqai-26

Yeni ve daha sportif ön koltuklara sahip model, koltukların daha ince yapısı sayesinde arka bölümde daha fazla bacak mesafesi sunuyor. Yeni bilgi eğlence sistemi yenilenen kullanıcı arabirimini de beraberinde getirmiş.

Aracın dışına geçecek olursak, ön bölümde yenilenen V formlu ızgarası ile Nissan’ın yeni yüzüne kavuşan araç, yeni ön tampona ve güncellenen LED gündüz farlarına kavuşmuş. Arka bölümde de yine yenilenen arka tampon ve LED grafikleri değişen stop lambaları bizleri karşılıyor.

Yeni model 17, 18 ve 19 inç boyutlarındaki jantlarla tercih edilebilirken makyaj operasyonu ile birlikte Parlak Mavi ve Kestane Bronz olmak üzere iki yeni renk seçeneği de kataloğa eklenmiş.

Yeniden ayarlanan amortisörler ve değişen yay oranları ile aracın şasisinde de gelişim kaydedilmiş. Ayrıca viraj denge çubuğu da güçlendirilerek aracın daha iyi bir yol tutuş performansı sergilemesi hedeflenmiş.

2018-NissanQashqai-03Japon marka ses yalıtımı konusunda da mesai harcayarak ön kapı içlerinde, arka çamurlukların etrafında daha fazla yalıtım malzemesi kullanmış. Bunun yanında arka camın kalınlığı da arttırılmış.

Nissan’ın yeni yarı otonom sürüş sitemi ProPilot’a sahip olacak olan araç, şehirler arası yollarda, trafikte ve yüksek hızlı sürüşler sırasında tek şerit içinde direksiyon, hızlanma ve frenlemeyi kontrol edebilecek. Şerit takip asistanı, akıllı hız sabitleyici, trafik asistanı sistemlerini kullanarak aracı kontrol eden bu sistem direksiyon üzerinde bulunan bir tuş ile aktif edilebilecek.

Yeni Qashqai 1.5 ve 1.6 litrelik dizel motorların yanında 1.2 litrelik ve 1.6 litrelik benzinli versiyonlar ile tercih edilebilecek. Aracın sadece 1.6 litrelik dizel versiyonu dört tekerlekten çekiş sistemi ve 6 ileri manual şanzıman ile birlikte tercih edilebilecek.

Avrupa’da Temmuz ayında satışa çıkacak olan yenilenen Qashqai’nin fiyatları ise henüz açıklanmadı.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın