Nissan’dan C segmentine hatchback: Pulsar

0

Nissan, Avrupalı Focus, Golf, Astra, Megane gibi C segmenti hatchbacklerin karşısına Pulsar’ı çıkararak tekrardan C segmenti HB pazarına giriş yapıyor.

2006’da üretimi sonlandırılan Almera’nın yerine geçecek olan Pulsar, 2.700 mm aks mesafesine, toplamda 4385 mm uzunluğa sahip. Uzun aks mesafesiyle arka yolcular için 692 mm’lik bir geniş diz mesafesine sahip olan Pulsar, Nissan’ın belirttiğine göre bir çok D segment otomobilden daha fazla diz mesafesi sunuyor.

Yeni Qashqai ve X-Trail’in kullandığı CMF2 platformunu kullanan Pulsar, dış tasarımında da Qashqai ve X-Trail’le bir çok benzerlik taşıyor. Markanın yeni alametifarikası V-motion ızgara tasarımının yer aldığı Pulsar’da şişkin kaput tasarımı dikkati çekiyor.

Nissan Pulsar’da 1.2 DIG-T 115 beygirlik benzinli motor ve 1.5 dCi 110 beygirlik dizel motor seçeneklerinin yanı sıra, Nissan Juke, Juke Nismo ve Renault Clio RS’den hatırlayacağınız 1.6 litrelik (1618cc) 190 beygir gücündeki 1.6 DIG-T benzinli motor da yer alacak. Motorların hem düz hem de Nissan’ın yeni Qashqai ile sunmaya başladığı X-Tronic CVT otomatik şanzıman seçeneğine sahip olması bekleniyor.

Nissan’ın Barcelona fabrikasında üretileceği açıklanan Pulsar’ın Avrupa’da bu yılın sonbaharında satışa sunulması planlanıyor.

Yazar hakkında

Cem Şahin

Bir Cevap Yazın