Otomatik sürüş özelliğine sahip araçlara da kara kutu geliyor

0

Tesla’nın oto-pilot kazasının ardından, yetkililer otomatik sürüşe sahip araçlar hakkındaki tutumlarını değiştirdiler. Reuters’ın haberinde, Almanya’da bu tip kazalarda sorumlunun kim olduğunu belirlemek adına, otomatik sürüş özelliğine sahip tüm arabaların kara kutu görevini üstlenecek bir veri kayıt cihazına sahip olmalarının zorunlu olacağı belirtildi.

Bu cihaz sayesinde, aracın ne zaman oto-pilot tarafından kullanıldığı veya ne zaman sistemin sürücüden kontrolü ele almasını istediği görülebilecek. Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrint ise, sürücülerin yola dikkat etmesine veya direksiyon üzerinde yoğunlaşmalarına gerek olmasa bile, acil durumlarda kontrolü ele almak adına sürücülerin kesinlikle direksiyon başında kalmaları gerektiğini belirtti.

Ulaştırma bakanlığı sözcüsü, kanunun onaylanması için diğer bakanlara da bu yaz içinde ulaştırılacağını belirtirken Almanya’nın bu konu hakkında verdiği değeri de ortaya koydu.

Birçok üretici, otomobillerine bu teknolojiyi eklemeye çalışıyor. 2020 yılına kadar birçok firma tam veya yarı otomatik sürüş özelliklerini kendi araçlarına katma yolunda ilerlerken, Amerika tüketici grupları, bu tip araçların güvenliği tam olarak test edilip onaylanana kadar, bu çalışmaların yavaşlatılması yönünde baskı kuruyor.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın