Peugeot 3008 GT, 300 beygirlik hibrit motoruyla 2019’da yollarda

0

Peugeot’un uzun zamandır 3008 modelinin ateşli versiyonunu üretme planları yaptığını biliyoruz. Fransız üretici en sonunda performanslı 3008 modelini nasıl ele alacaklarına karar vermiş gibi görünüyor.

Yapılan iddialar aracın GTI amblemi alabileceği yönünde olsa da, markanın ürün direktörü Laurent Blanchet yaptığı açıklama aracın GT amblemine sahip plug-in hybrid bir model olacağını belirtti.

GTI ambleminin hatchback modellere daha uygun olduğunu söyleyen Blanchet, GTI amblemli bir 3008 modelinin şuan için çok fazla olduğunu vurguladı. GT ambleminin 3008’e daha çok uyacağını belirten marka direktörü, 1.6 litrelik THP motoru ile kombine edebilecekleri bir elektrikli ünite ile yaklaşık 300 beygir güç elde edebileceklerini söyledi.

Arka aks üzerinde yerleştirilecek bir elektrikli motor ile hibrit 3008 dört tekerlekten çekiş sunacak. Aracın bu performans verilerine sahip olduğunu düşünürsek aracın 0’dan 100 km/s hızlanmasını 6 saniyenin altında gerçekleştirebileceğini söyleyebiliriz.

Tüm bu performans verileri bizleri heyecanlandırsa da Laurent Blanchet’in yaptığı açıklamaya göre böyle bir modelin piyasaya çıkması için en az 2 yıl beklememiz gerekiyor.

Ürün direktörü, bahsettiği teknolojiye sahip 3008 modelinin 2019’da geleceğini söylerken, ilerleyen süreçte bu teknolojinin tüm modellerinde kullanılacağını da sözlerine ekledi.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın