Peugeot Türkiye’den 2018 değerlendirmesi

0

Peugeot Türkiye, 620.937 adetlik satışla zorlu kapanan 2018 yılında, 24.905 binek, 5.247 hafif ticari olmak üzere toplam 30.152 araç satışı gerçekleştirerek pazar payını %4.2’den %4.9’a çıkarma başarısı gösterdi ve pazar payını en çok artıran 4. marka oldu. Bu sonuçlarla birlikte toplam satış sıralamasındaki yerini iki basamak yükseltme başarısı da gösteren Peugeot 7. sıraya yerleşti. Binek araç pazarı satış sıralamasında da iki basamak yükselen Peugeot %4.1’den %5.1’e yükselttiği pazar payı ile 8. sırada yer aldı.

Bu başarının temelinde, pazar dinamiklerine ve ihtiyaçlarına paralel uygulanan ticari politikalar, müşteri memnuniyetine verilen önem ve iş süreçlerinin daha müşteri odaklı olmasının büyük payı oldu. Ayrıca son yıllardaki SUV atağı ve farklı müşteri kitlelerinin ihtiyacını karşılayan geniş ürün gamı da bu başarıda önemli bir rol oynadı. Özellikle sınıfının standartlarını yeniden belirleyen Peugeot, SUV 3008 satış rakamları ile 2018 yılını segmentinin podyumunda kapattı.

2019 yılı için öngörülerini aktaran Peugeot Türkiye Genel Müdürü Sayın İbrahim Anaç: “Türkiye otomobil pazarının 2019 yılında 520 bin adede ulaşmasını öngörüyoruz. Toplam satış hedefimiz 26 bin adetle %5 pazar payı elde etmek. Herşeyden önce müşteriyi merkeze konumlandıran yaklaşımımızı devam ettireceğiz. Yeni Peugeot Rifter model lansmanımız, hafif ticari araç pazarındaki atağımız, genişleyen ve güçlenen bayi teşkilatımız ile sürdürülebilir büyümemize devam edeceğiz. ” dedi. 

Groupe PSA, 2018 Yılında 3,9 Milyon Araç Sattı

Avrupa’nın en büyük ikinci otomobil üreticisi Groupe PSA, 2018 yılında 3.877.765 araç satışı gerçekleştirerek 2017 yılına göre %6,8 oranında bir artış kaydetti. Avrupa pazar payını %17,1’e çıkartan Groupe PSA, Push to Pass stratejisinin açıklandığı günden bu yana 5 yıl üst üste büyüme trendini sürdürdü. Groupe PSA, hafif ticari araç pazarında elde ettiği 564 binin üzerinde satış adedi ve %18,3 pazar payı ile de yeni bir rekora ulaştı.

Bünyesinde barındırdığı tüm markalar için “Araçların Elektrikle Geleceğe Hazırlanması” stratejisini uygulayan Groupe PSA; DS markasından başlayarak Plug-in Hibrit ve tamamen elektrikli modellerini 2019 yılında müşterileriyle buluşturacak. 

Peugeot, Dünya Çapında Büyümesini Sürdürdü

Peugeot, dünya çapındaki satışlarını %2,4 artırarak 2018 yılında da büyümesini sürdürdü. 2018 yılında dünya genelinde toplam 1.740.283 adet araç satışı gerçekleştiren Peugeot, sergilemiş olduğu satış performansı ile Avrupa’da satışlarını en çok artıran 10 markadan biri oldu.

Peugeot, 2017 yılında kırdığı hafif ticari araç segmentindeki rekorunu 2018 yılında %4 artırarak dünya genelinde 243.000 adet hafif ticari araç satışı gerçekleştirdi. Peugeot, 2018 yılında %6 artışla 73.000 adet Boxer ve %31 artışla 78.000 adet Expert/Traveller ile satış rekoru kırdı. Uluslararası Yılın Ticari Aracı (IVOTY) seçilen Yeni Peugeot Partner 11.000 adedin üzerinde, Yeni Peugeot Rifter ise 20.000 adedin üzerinde sipariş aldı.

Peugeot’nun sınıf atlama stratejisinin başarısı ürünlerin versiyon dağılımında da kendini gösterdi. Peugeot müşterilerinin %21’i, bir önceki yıla göre %2 artışla, tercihini GT Line, GT ve GTi olmak üzere markanın üst versiyonlarından yana kullandı. Ayrıca Peugeot müşterilerinin %36’sı, bir önceki yıla kıyasla %6 artışla, otomatik şanzımanı tercih etti.

Toplantının sonunda sorulan diğer sorulara da aşağıda okuyabilirsiniz:

Kiralama pazarının 2019’da da küçülmesi bekleniyor. Sizde de 301 buranın büyük oyuncusu. 2019 yılında kiralama şirketlerinin yeni araç almayıp ikinci elde kiralamaya yöneleceği söyleniyor. Sizin bu konu hakkında bir B planınız varmı?

Bu konuda sadece B değil, C ve D planlarımız hazır. Öncelikle bu söylediğiniz daralmayı öngörerek planlama yaptık. İhtiyaç bir şekilde devam edecek ve farklı çözümler bulunacaktır. Peugeot 301 modelimizin satış planını da bu durumu göz önünde bulundurarak yaptık.

2019 pazar tahmini 520 bin. Bu tahmin ÖTV KDV desteğinin devam edeceği senaryoda da geçerli mi?

ÖTV ve KDV desteğinin devam etmesi sektör için çok olumlu bir gelişme. Bizim düşüncemiz Türkiye için önemli sektörlerden birisi olan otomotivin beklentilerine geçmişte de örnekleri olduğu gibi hükümetimizin kayıtsız kalmayacağı yönündedir.

2019 yılında bankalardan kredilendirme ile ilgili bir destek gelirse pazarı nasıl etkiler?

Şu anda hem ODD’nin hem OYDER’in kredi maliyetlerinin düşürülmesi ile ilgili ortaklaşa bir çalışması var. Satınalmadaki en önemli faktörlerden birisi kredi. Eğer burada bir gelişme olursa talebi etkileyeceği kesin. Bu da pazarı olumlu yönde etkileyecektir.

Satış mix’inizde binek ve ticari oranı nedir? 2019’da bu nasıl olacak?

Ticari %22-23 civarında. Bu yıl da bu oranlarda olacağını düşünüyoruz.

ÖTV KDV indirimin fiyatlara tam yansıtılmadığı ile ilgili söylentiler var hatta Rekabet kurumu bununla ilgili inceleme yaptı. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kendi adımıza konuşacak olursak; biz fazlasını yansıttık. ÖTV KDV indiriminin üzerine biz kendi iskontolarımızla destekleyip bu desteğin etkisini artırdık. Kasım Aralık aylarında, 2018 Temmuz ayından daha uygun fiyatlarımız vardı. Aralıkta %5.8 pazar payı elde ettik. Bu da indirimleri yansıttığımızın önemli bir göstergesi.

Bu yıl hafif ticaride büyüme hedefleniyor dediniz. Ticari araç sektörünün büyümesi ekonomi ile ilintili. Bu yıl biraz dengelenme yılı olacak deniyor ekonomide. Siz bu durumda nasıl bu alanda büyümeyi hedefliyorsunuz?

Bizim iddiamız pazar payımızı büyütmek. Burda belki çok detaylı göstermesek de bizim güvendiğimiz bir “Yeni Rifter” modelimiz var. Biz  Peugeot Partner ile birlikte bu segmentin kurucularından biriyiz. Rifter bu iddiamızı yenileyen bir araç. Biz pick-up hariç tüm ticari araç ihtiyaçlarını karşılayabiliyoruz. Ayrıca bir minibüs dönüşüm projemiz var. Bayilerde de ticari ürünlere adanmış ekipler kuruyoruz.

Rifter lansmanı için Mart sonu dediniz bu sene başka model lansmanınız var mı? Ayrıca Rifter lansmanı ÖTV KDV desteğinin bittiği bir döneme geliyor, öne çekme ihtimaliniz var mı?

Şu anda somut olarak planlarımızda sadece Rifter lansmanı var. Sorduğunuz tam olarak 508 lansmanı sanırım. Şu an için bu yılın planlamasında yok. Ancak pazarın dinamiklerine göre yılın ikinci yarısında bir süpriz yapabiliriz. Sorunun ikinci kısmı ile ilgili olarak; bu işin bir de lojistik kısmı var. Şu an için Rifter lansmanını öne çekmek mümkün görünmüyor. O yüzden en uygun ay Mart olacak.

Rifter ile birlikte Partner Van da gelecek mi? Ayrıca Avrupa’da sunulan tüm seçenekler Türkiye’de de olacak mı?

Partner Van da gelecek tabi ki. Bire bir aynısı olmasa da biz tüm Avrupa ürün gamını getirebilecek durumdayız, ancak Türk toplumunun tercihlerini göz önünde bulundurarak hareket edeceğiz.

Hurda teşviğindeki matrah düzenlemesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir düzenleme olması gerektiği konuşuluyor. Siz ne düşnüyorsunuz?

Kanunun biraz daha sadeleştirilmesi faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Düzenleme çalışmıyor denemez ama yeni matrahlara uygun hale getirilirse daha etkili olur diyebilirm. Bu konu uzun süredir gündemde, yakında hayata geçirilebileceğini düşünüyorum.

Pazar, 2017’ye göre neredeyse yarı yarıya düştü. Bayi teşkilatında durum nasıl? Bayi kapama durumları var mı?

Öncelikle bayi teşkilatları kolay kurulan bir şey değil. Zaman ve ciddi yatırım gerektiriyor. Bizim bayi kapama gibi bir düşüncemiz yok. Az önce bahsettiğim gibi ticari politikaları oluştururken düşen pazarı göz önünde bulundurarak çalışma yapıyoruz. Bunun yanı sıra satış sonrası gelirlerin de bayilerimizin finansal devamlılıklarında önemli bir önemi olduğunu düşünüyoruz.

Satış sonrasına yönelmek gerekeceğini söylediniz. Burada karlılık için bir zam öngörüyor musunuz?

Karlılık için zam yapmayı düşünmüyoruz. Ama artan maliyetleri yönetebilmek adına en doğru tavsiye edilen fiyatlandırmayı yapmaya çalışıyoruz.

Türkiye’deki durumu Fransa’ya anlatmakta zorluk çekiyor musunuz?

Biz bunu onlara anlatmakla yükümlüyüz. Anlatırken zorlanmıyoruz ancak durumun üstesinden gelmek de bizim görevimiz.

Ocak ayı pazar beklentiniz nedir? Sizin satışlarınız ne kadar olacak?

Ocak ayı her yıl enteresan olur. Yılın genelini çok yansıtmayabilir. Bu ay 14-15 bin gibi bir pazar çıkacağını düşünüyoruz. Biz bu ay %5 pazar payı ile 750  satış hedefliyoruz.

Faizlerde bir düşüş bekliyor musunuz? Peugeot satışlarında bu yıl binek ticari oranları değişecek sanırım. Bu yıl sizi ticaride mi daha aktif göreceğiz?

Faizler aslında yavaş yavaş düşüyor. Bu trendin bu şekilde devam edeceğini düşünüyoruz. Benim yorumum faiz %20’nin altına inerse piyasayı hareketlendirecektir. Bu ne zaman olur bilemiyorum. Biz  hafif ticaride de büyümeyi öngörüyoruz. Binek otomobilde de pazar payımızı artırmayı düşünüyoruz.

Peugeot’nun global satışları içerisinde Türkiye’nin oranı kaç?

2018 rakamları ile Groupe PSA’nıniçinde yüksek sıralamada yer almak zor. 2017’de ilk 10 içerisindeydik. 2020’de de yine aynı yerde olmayı hedefliyoruz. Ancak şunu söyleyebilirim; bizim bağlı bulunduğumuz bölge içerisinde (Ortadoğu Afrika) en büyük pazar Türkiye, en büyük operasyon da Peugeot. Kendi bölgemiz içerisinde önemli bir misyonumuz var.

Hafif ticarideki büyüme hedefinizi, hafif ticari araçların kiralanabilmesinin önünü açan yasayı göz önüne alarak mı planladınız?

Kiralama sektörünün önündeki en büyük engellerden birisi de faiz oranları. Bu kararın bu dönemde pazarı nasıl etkileyeceğini hep beraber göreceğiz. Biz tüketiciye yararı olabilecek her uygulamaya açığız. Ancak biz bu planlamayı yaparken denklemin içerisinde hafif ticari araç kiralama yasası yoktu.

Groupe PSA dünyada hibrit motorların öncülerinden. Türkiye’de ne zaman hibrit Peugeot göreceğiz?

2019 planı içerisinde yok. Ancak Türkiye’de 2020 sonrası Peugeot ürün gamında görebileceksiniz.

Groupe PSA Türkiye’de bir yapılanma var. Bu değişiklikler sonrasında neler olacak?

Öncelikle daha yoğun ve yakın bir rekabete gireceğiz Opel ile. Groupe PSA’nın önemli stratejilerinden birisi marka kimliklerini koruması. İki markanın arka mutfakları birleşiyor olabilir. Ancak servis satış sonrası pazarlama gibi faaliyetleri ayrı ve rekabet içerisinde olacak.

Satış mix’inizde filo oranınız neydi? Bu sene ne olacak?

2018’de %25 civarındaydı. Biz zaten %30’u geçmemesini istiyoruz. Bu sene de aynı rakamlarda gerçekleşeceğini düşünüyoruz.

DS Automobiles’ın bu seneki hedefleri nelerdir?

DS markasında hedefimiz; Fransız Premium markasını hayatımıza sokmak. Öncelikli hedefimiz premium marka imajını oturtmak. O yüzden satış adedi konuşmuyoruz DS için. Bu konuda iş ortağımızda çok deneyimli ve vizyon birliğimiz var DS’in geleceği ile ilgili.

Detaylı sunumu aşağıda görebilirsiniz:

2019_Basın_Bulusması_Peugeot Sunum

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın