Peugeot, yeni 508 ile oldukça iddialı

0

Her geçen gün büyüyen SUV segmentine karşı büyük hacimli sedan otomobillerin hayatta kalması için daha fazla kullanım özelliği ve özgün bir tasarım sunması gerekiyor. Tam da bu fikirle yola çıkan Peugeot, yeni 508 modelinde alışagelmiş geleneksel bagaj kapağına sahip dört kapılı sedan yerine beş kapılı “fastback” gövde tipine sahip bir coupe-sedan formu tercih etmiş.

Yeni Peugeot 508 etkileyici tasarımıyla şimdiden kalplerimizi kazandı. Coupe formlu otomobil aerodinamik çizgileri ve 1.40 metrelik yüksekliği ile alçak bir yapıya sahip. Aracın ön bölümü ise agresif tasarım detaylarıyla dikkat çekiyor. Markanın imzası niteliğinde olan merkezi ‘Aslan’ logosuna sahip ön ızgarayı, tam LED ön farlar çevreliyor. Dikey konumlu LED gündüz farları markanın ‘Aslan’ sembolüne göndermede bulunurken ön bölümde yer alan keskin hatlar ve geniş hava girişleri aracın dinamik görüntüsüne katkıda bulunuyor.  Peugeot Instinct konseptinden esintiler gördüğümüz aracın  tasarımı, ince farlarının yanı sıra kaputun üzerinde yer alan model logosu ile Peugeot 504 ve 504 coupe modellerine de atıfta bulunulmuş.

Yeni Peugeot 508’in motor kaputu  mümkün olduğunca alçak tutulurken araçta yer alan gövde detayları kalite algısını arttırmış. Güncel Peugeot tasarım dilini devam ettiren Yeni Peugeot 508’de alçak ve eğimli tavan çizgisi de aracın sportif tasarımını tamamlıyor. Rakiplerinin aksine uzunluğu 8 cm azaltılan model 4,75 metre ile 4,83 metre uzunluğundaki önceki nesilden daha yüksek manevra kabiliyeti sunacaktır. Yüksek omuz çizgisi ve dar cam alanlar kadar çerçevesiz kapılar da aracın dinamik görünümünü destekliyor. Yeni 508’in minimize edilen ek yerleri ve kapı arası boşlukları kalite hissini arttırırken büyük boyutları ile çamurlukları tamamen dolduran lastikler de aracı daha sportif hale getirmiş.YENI PEUGEOT 508_03Yeni 508’e arkadan bakıldığında ise üç bölüm olarak tasarlanan ve ince yapısıyla ön farların tasarım dilini devam ettiren üç boyutlu tam LED stop lambalarının arasını boydan boya dolduran parlak siyah paneli Peugeot’un SUV modellerinden tanıyoruz. Ön tasarımda olduğu gibi bu bölümde de Peugeot’un konsept otomobillerinin etkisini görmek mümkün. Eğimli tavan çizgisine uygun bir şekilde tasarlanan bagaj kapağının altında ise 487 litrelik bir yükleme alanı sunuluyor.

Aracın dış bölümündeki yenilikçi tasarım iç mekana da aynen taşınmış. En güncel Peugeot i-Cockpit’in domine ettiği iç bölümde kompakt boyutlu direksiyon simidi, 10 inç büyüklüğünde kapasitif dokunmatik ekran ve 12,3 inç büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü yükseltilmiş gösterge paneli dikkat çekiyor. Altı farklı ekran moduyla kişiselleştirme imkanı sunan yükseltilmiş gösterge paneli direksiyonun hemen üzerinde konumlandırılıyor ve sürüş ile ilgili tüm bilgileri sürücünün görüş alanında olacak şekilde gösteriyor. Böylece sürücü gözünü yoldan ayırmadan sürüşle ilgili tüm bilgilere kolaylıkla erişim sağlıyor.

Yeni modelde yer alan merkezi dokunmatik ekran, sürücünün biçok kontrolü buradan yapmasına olanak sağlıyor. Active donanım seviyesinde 8 inç büyüklüğünde bir ekran ile gelen yeni 508’de, Allure ve daha üst donanım seviyelerinde ise 10 inç büyüklüğünde daha büyük bir HD ekran sunuluyor. Ekranın altında konumlandırılan parlak siyah şalter tipi kısa yol düğmeleri ise uçak kokpitini andırırken müzik sistemi, klima, navigasyon, araç ayarları, telefon, mobil uygulamalar ve i-Cockpit® Amplify gibi temel fonksiyonlara hızlı erişim sağlıyor.YENI PEUGEOT 508_04Yeni Peugeot 508’de ayrıca “Boost” ve “Relax” olmak üzere kişiselleştirmeye uygun iki farklı ambiyansıyla i-Cockpit® Amplify özelliği de sunuluyor. Bu donanım ile sürücüler, ortam aydınlatma yoğunluğunu, ekran rengi ayarları, müzik ayarları ve çok noktalı masaj özelliğini kontrol edebiliyor . i-Cockpit® Amplify aynı zamanda ECO, Sport, Comfort ve Normal olmak üzere 4 sürüş modu seçimi üzerinden aracın sürüş stiline de müdahale etme imkanı tanıyor. Sistem, motor tepkileri dışında elektrikli süspansiyonla donatılan araçlarda, süspansiyon sertliğini da ayarlayabiliyor.

Diğer Peugeot modelleri gibi yeni Peugeot 508 de EMP2 platformu üzerine yükseliyor. Yeni platform ile birlikte aracın gövde rijitliği arttırılırken aynı zamanda önceki nesil ile kıyaslandığında yaklaşık 70 kg ağırlık avantajı sağlandığının altı çizildi. EMP2 platformunun yanı sıra yeni bir süspansiyon geometrisine de sahip olan 508’in sürüş dinamiklerinin de önceki nesile göre oldukça geliştiği iddia edildi.

GT versiyonunda ve tüm benzinli motor seçeneklerinde standart olarak sunulan Aktif Süspansiyon Kontrolü, 2.0 litrelik dizel motor seçeneğinde isteğe bağlı olarak alınabiliyor. Her bir motor seçeneği için farklı uygulanan süspansiyon ayarı sayesinde bozuk zeminde de en iyi süsansiyon tepkilerinin alınması hedeflenmiş. Ayrıca yeni Peugeot 508’in elektrikli direksiyon sistemi ile manevra kolaylığı da sağlanmış. Peugeot, modern bir tasarıma sahip elektrikli vites kolu ile kumanda edilen yeni sekiz kademeli EAT8 otomatik şanzımanın sürüş keyfi ile yakıt verimliliğinin en iyi dengesini sunduğu iddiasında.YENI PEUGEOT 508_01Peugeot, yeni 508’de müşterilerinin konforunu da ön planda tutmuş. Kullanılan malzeme kalitesi arttırılırken detaylara gösterilen özen ile sürücü ve beraberindeki yolcuların rahat ve konforlu bir ortamda seyahat etmesi hedeflenmiş. Sürücü koltuğu ve Allure donanım seviyesinden itibaren ön yolcu koltuğu ergonomisi, kapsamlı pozisyon ayarı ve bel desteği AGR (Aktion für Gesunder Rücken) etiketine sahip. Bu özellik Active donanım seviyesinde opsiyonel sunuluyor. Ayrıca sekiz yönlü ve iki adet hafıza fonksiyonuna sahip elektrikli koltuklar, beş farklı masaj programına sahip sekiz keseli masaj koltuklarını da beraberinde getiriyor.

Kullanışlılık konusunda da rakiplerinin gerisinde kalmak istemeyen Peugeot, kokpitin farklı noktalarında toplamda 32 litreye varan küçük eşya gözlerine yer vermiş. Yeni modelde yer alan USB girişi, Aux girişi, biri bagajda olmak üzere iki adet 12 Volt soketi modern çağın gereksinimlerini yerine getiriyor. Panoramik sunroof aracın yüksek omuz çizgisi ve dar camlarının oluşturabileceği basık ortamın önüne geçerken Peugeot, Fransız Focal® ses sistemi ile bu alanda da rakiplerini yakalamış görünüyor.

Yeni Peugeot 508, EuroNCAP kriterlerini yerine getirmek adına en güncel sürüş destek sistemleri ve zengin bir donanım seviyesiyle yollara çıkıyor. Sunulan sistemler arasında, segmentinde bir ilk olan Gece Görüş Sistemi, gece sürüşlerinde de 140 km/s hıza kadar yayaları ve bisikletlileri algılayan yeni nesil Otomatik Acil Durum Fren Sistemi ve Çarpışma Uyarı Sistemi, Aktif Şeritten Çıkma Uyarı Sistemi, Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, Otomatik Far Kontrolü, Hız Sınırı Tanımlaması ve Önerisi, Gelişmiş Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, EAT8 otomatik şanzıman ile dur-kalk desteği de sunan Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi, Şerit Takip Sistemi ve Kör Nokta Uyarı Sistemi  bulunuyor.YENI PEUGEOT 508_05Sürüş güvenliğine yönelik donanımlar dışında şehir içinde sürücünün hayatını kolaylaştıran 360° görüş açısına sahip park yardımcısı Visiopark 2 ve tespit ettiği park yerine direksiyon, gaz ve frene müdahale ederek kendi kendine park eden yeni nesil Full Park Assist gibi donanımlar da yine yeni 508’de sunulan teknolojik ögeler arasında.

Modern çağa ayak uyduran yeni 508, Android Auto ve Apple Carplay MirrorLink uyumlu Mirror Screen ile yolcuların akıllı telefonlarının araca bağlanmasını mümkün kılıyor. Ayrıca “Qi” normlarına uyumlu akıllı telefonlar için sunulan kablosuz şarj noktası da yeni modelde yer alan yenilikler arasında yer alıyor. Peugeot Connect paketi alındığında ise TomTom® Traffic 3-Boyutlu internet bağlantılı navigasyon devreye giriyor.

Yeni Peugeot 508’in yeni nesil Euro 6.c normuna uyumlu PureTech ve Blue HDi motorlar sayesinde sınıfının en iyi CO2 emisyon salınım değerlerine imza attığı iddia edildi. 1.6 litre PureTech motorun 180 ve 225 beygirlik iki farklı versiyonu sunulurken dizel cephesinde ise 1.5L ve 2.0L BlueHDi motorlar görev yapacak. Bu güç üniteleri 130, 160 ve 180 beygir olmak üzere üç farklı güç seçeneği ile sunulacak. Tüm motorlar 8 ileri EAT8 şanzıman ile eşleştirilirken, 130 beygirlik dizel ünite ise 6 ileri düz şanzımanla da tercih edilebilecek.

Yeni Peugeot 508’in üretimi markanın Mulhouse tesislerinde gerçekleştirilecek. Aracın motor ve aktarma organları ise Trémery ve Douvrin tesislerinde üretilecek. Peugeot, yeni 508’in tamamen Fransa’da üretildiğini teyit etmek için “Origine France Garantisi” sertifikasını almış durumda. 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez görücüye çıkacak olan yeni Peugeot 508 Eylül ayından itibaren global pazarlarda satışa sunulacak.

 

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın