Peugeot’nun yeni minivanı Rifter olarak geliyor

0

PSA Grubu’nun tanıttığı yeni minivanların son üyesi Peugeot Rifter da duyuruldu. Citroen ve Opel’den sonra Peugeot’nun tanıtacağı modelin ismi yeni Partner Tepee olacağı düşünülüyordu ancak küçük bir sürprizle yeni minivanın artık isminin Peugeot Rifter olacağı açıklandı.

Aynı grubun adı altında duyurulan Peugeot Rifter, Citroen Berlingo Multispace ve Opel Combo Life markaların kendi has özellikleri dışında birbirlerini oldukça benziyorlar. Diğer modellerde olduğu gibi Peugeot Rifter’da da 5 veya 7 koltuk seçenekleri bulunuyor.

Yeni Peugeot Rifter, 2 farklı versiyona sahip 1.2 litrelik benzinli ve 3 farklı güç seçeneğine sahip 1.5 litrelik dizel ünite ile sunulacak. 1.2 litrelik benzinli motorun110 beygirlik versiyonu 5 ileri düz vites ile alınabilirken 130 beygirlik ünite 8 ileri otomatik vites ile eşleştirilmiş. Dizel cephesinde ise 5 ileri düz vites 75 ve 100 beygirlik seçenekler sunulurken 130 beygirlik versiyon için ise 6 ileri düz vites veya 8 ileri otomatik vitesler tercih edilebilecek.

Dört tekerlekten çekiş sisteminin de sunulacağı Peugeot Rifter, birçok sürücü  asistanı sistemini içinde barındıracak. Telefonunuzla senkronize edebileceğiniz 8 inçlik bir dokunmatik bilgi-eğlence ekranı ile iç mekanda çağ yakalanırken sunulan yeni elektronik el freni ile iç mekandan da tasarruf edilmiş. Yeni Rifter’ın bagaj kapasitesi ise versiyona bağlı olarak değişkenlik gösteriyor; 7 koltuklu modelde arka koltukların katlanmasıyla birlikte yükleme hacmi 4000 litreye kadar çıkabiliyor.

Peugeot Rifter, kardeşlerine göre göre daha şık bir iç ve dış tasarıma sahip. Peugeot, sürpriz olarak isminin dışında bir de teknolojik özellik olarak i-Cockpit’i de Peugeot Rifter da kullanmış. İç mekanda daha sofistike bir tasarım sunan Rifter farklı direksiyon simidi, 8 inçlik dokunmatik ekranı, ve baş üstü gösterge paneli ile müşterilerine farklı bir ticari araç tecrübesi yaşatmayı hedefliyor.

Son olarak da Peugeot, Rifter ailesini GT Line versiyonu ile tamamlamayı hedefliyor. Rifter’ın öz ızgara çerçevesi, yan ayna kapakları, tavan rayları ve yan gövde eklentilerinde kaplama olarak Oniks Siyah adı verilen bir eklentiye sahip. 17 inçlik alaşım jantları ve GT Line’a has logosuyla birbirlerini tamamlıyorlar. İç mekanda ise sportif deri direksiyon simidi ve GT Line’a özel renkler, döşemeleriyle ve konsol tasarımıya dikkatimizi çekiyor. Yeni modelin gelecek ay düzenlecenek olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılması bekleniyor.

 

 

Yazar hakkında

Bir Cevap Yazın