Polestar 1 gün yüzüne çıktı

0

Volvo’dan ayrılarak kendi modellerini oluşturmaya başlayan Polestar, ilk modeli için geçtiğimiz günlerde yapboz parçalarını andıran fotoğraflar yayınlamıştı. Marka, şimdi ise yakında tanıtılacak olan model için yapbozun parçalarını birleştirdi. Yeni model özel bir etkinlikle birlikte Şangay’da tanıtıldı.

Tasarım anlamında aracın ön yüzü S90 ile benzerlik taşırken ön ızgarada bulunan Volvo logosu yerini kaputun üstündeki Polestar logosuna bırakmış. Aracın geniş öz ızgarası aracın daha vahşi görünmesini sağlarken geniş hava girişlerine sahip ön tampon da aracın karakterine katkıda bulunuyor.

Arkaya doğru gidildiğinde S90’dan uzaklaşan model gömülü kapı kolları ile yan tarafta pürüzsüz bir yüzeye sahip olmuş. Araçta kullanılan jantlar da Polestar logosuna atıfta bulunuyor. Aracın geniş çamurlukları da araca daha oturaklı bir görünüm kazandırmış. Arka bölüme geçtiğimizde ise yine S90’dan tanıdığımız bumerang formlu stop lambaları bizleri karşılıyor. Oldukça sade tasarlanan arka bölümde kullanılan çift egzoz çıkışı bu bölümün daha agresif görünmesini sağlıyor.Polestar-One-04Yeni model beklendiği gibi Volvo’nun modüler platformu SPA üzerinde yükseliyor. Bağımsız spor otomobil markası, altyapıyı Volvo’dan almış olsalar da aracın %50’sinin kendi mühendisleri tarafından ortaya çıkarıldığını vurguladı. 2+2 koltuk düzenine sahip olan modelin kaputunun altında ise XC90 T8 modelinde de kullanılan motorun 600 beygirlik versiyonu yatıyor. Yeni modelin tork değeri ise 1000 Nm olarak açıklandı.

Polestar, araçta kullanılan hibrit ünite hakkında çok fazla ayrıntı vermekten kaçındı sadece kullanılan elektrikli motorların arka tekerleklere gücünü verdiği aktarıldı. Yeni modelin sadece elektrikli kullanımlardaki menzili ise şuanda piyasada bulunan en uzun menzil olarak dikkat çekti: 150 km.

Elektrik kontrollü süspansiyona yer verilen araçta kullanılan karbon fiber karoser ile aracın ağırlığı azaltılırken rijitliğin artmasını sağlanmış.Polestar-One-31Polestar CEO’su Thomas Ingenlath araç hakkında, “Polestar logosunu kaput üzerinde Polestar’ı taşıyan ilk otomobil.” ifadelerini kullandı. Yönetici ayrıca, ”Şaşırtıcı teknolojiye sahip güzel bir GT, yeni Polestar markamız için harika bir başlangıç. Polestar’ın tamamen bağımsız bir elektrik performans markası olma konusundaki vizyonunu sağlamak için gelecekti otomobillerimiz tam elektrikli aktarma organlarına sahip olacak.” açıklamalarından bulundu.

Markanın CEO’sunun da açıkladığı gibi Polestar bundan sonra tamamen elektrikli modellere yönelecek. Tesla Model 3’ü hedef alacak olan Polestar 2 ile başlayacak olan elektrikli model atağı daha sonra ise SUV model Polestar 3 ile devam edecek.

Yeni modelin üretimine 2019 yılının ortalarında Çin’in Chengdu kentindeki fabrikada başlanacağı belirtildi. Henüz inşa aşamasında olan tesisin 2018 yılının ortasında tamamlanması bekleniyor. Polestar, ön siparişleri almaya bugünden başladı bile.

Yazar hakkında

Orta Doğu Teknik Üniversitesi

Bir Cevap Yazın